Slimáky a maska z menštruačnej krvi.Pixlr/tiktok/Rose/Lara-sophie/
StoryEditor

Maska z krvi, slimáky na tvári či kačacia manikúra. Sociálne siete ovládli bizarné trendy krásy

iDnes.cz09.11.2024., 11:00h

Rituály starostlivosti o pleť a skrášľovania sa v poslednej dobe výrazne menia, a významnú úlohu v tom zohrávajú aj sociálne siete. Niektoré z najnovších kozmetických trendov, ktoré momentálne ovládajú TikTok aj Instagram, si však vyžadujú silný žalúdok a odvahu skúsiť nepoznané.

Lajkuj Brainee.sk na

1. Nástroj na jamky v lícach

Roztomilé jamky v lícach boli kedysi dôležitým symbolom ženskej krásy. Dnes si ich ženy môžu vytvoriť pomocou špeciálneho nástroja, ktorý sa preslávil na sociálnej sieti TikTok. Tento nástroj, ktorý vyzerá ako čerešňa s drôtikom, má na každom konci mramorovú guľôčku. Vkladá sa do úst, kde stlačí líce a vytvorí umelú „jamku krásy“.

Prístroj zanecháva v priebehu času otlačok vo svaloch a tukových vankúšikoch na lícach, ale podľa odborníkov ide len o dočasný efekt. Najmä mladé ženy však po tomto vynáleze šalejú a hashtag #dimplemaker nedávno dosiahol na TikToku 60 miliónov zhliadnutí.

Pomôcka je navyše ľahko dostupná, na internete sa dá kúpiť za približne 13 eur. Tento nástroj predstavuje šetrnejšiu alternatívu k chirurgicky vytvoreným jamkám, pri ktorých sa z líca odstráni sval, aby sa vytvorila priehlbinka. Podľa odborníkov však môže stále predstavovať riziká, ako je trvalé poškodenie nervov alebo vznik jaziev.

2. Umelé vaky pod očami

Móda umelých vakov pod očami vládne predovšetkým v Číne a Kórei. Práve tam sú napučané vankúšiky pod očami považované za roztomilý znak mladosti. Tmavé kruhy sa dajú dosiahnuť pomocou tmavého make-upu, ktorý sa aplikuje priamo pod oči. Niektorí používajú nálepky alebo dokonca podstupujú plastické operácie, aby vaky pod očami dosiahli.

Tento trend je populárny hlavne medzi najmladšou generáciou Z, ktorá podľa kritikov tohto trendu nechápe, že stačí pár rokov počkať a vaky pod očami si budú užívať aj bez nutných kozmetických zásahov.

3. Slimačí sliz pre krásnu pleť

Je dokázané, že sliz, ktorý za sebou zanechávajú slimáky, má zvlhčujúce a ochranné vlastnosti. Antioxidanty obsiahnuté v slimačom slize pomáhajú znižovať prejavy starnutia, ako sú vrásky, nerovnomerný tón pleti a ochabnutie. Štúdie navyše dokazujú, že sliz pomáha pri regenerácii pokožky a chráni ju pred škodlivými voľnými radikálmi.

Niektoré kozmetické salóny preto ponúkajú „slimačiu starostlivosť o pleť,“ pri ktorej sa slimáky, ktoré zanechávajú blahodarný sliz, nechajú liezť po tvári klientov. Sliz je v poslednom čase tiež obľúbenou ingredienciou, ktorá sa pridáva do pleťovej kozmetiky.

@rose.friederike Schnecken 🐌 ASMR 💦💦💦 Der Schnecken Schleim ist super gut für die Haut 😍 #schnecken #fyp #beautytreatments #beauty ♬ original sound - Mireya Rios

Aby však slimáky produkovali správny sliz, musia byť podľa odborníkov vystavené stresu. Zvieratá sú postrkované paličkami alebo sú postriekané malou dávkou chloridu sodného, čo vyvolá stresovú reakciu. Slimáky sa potom umiestnia do stroja, ktorý zbiera ich sliz. Nakoniec sú údajne vypustené späť do voľnej prírody.

4. Odfarbené obočie

S trendom neviditeľného obočia, ktorého sa dá dosiahnuť odfarbením alebo prekrytím, rady experimentujú celebrity ako Kim Kardashian, Miley Cyrus alebo Katy Perry. Podľa Joeyla Healyho, špecialistu na obočie celebrít, je tento trend návratom do deväťdesiatych rokov.

„Ľudia sa obzerajú späť a sú ochotní viac riskovať,“ hovorí k trendu odfarbeného obočia a dodáva, že ide o vzhľad inšpirovaný módnymi prehliadkami. Healy odporúča obrátiť sa pri odfarbení obočia na odborníka. Estetickým problémom navyše môže byť dorastanie obočia, preto je podľa neho dobré nechať odfarbené obočie úplne dorásť a úpravu zopakovať.

5. Ofina v štýle fast food reťazca

Trend, ktorý sa zrodil v Japonsku, hlási ostrihať si a natočiť si ofinu tak, aby svojim tvarom pripomínala zlaté oblúky v logu fast food reťazca McDonald’s. Podľa kaderníčky celebrít Takishy Sturdivantovej takýto účes pristane každému tvaru tváre.

„Je to lichotivé, moderné a zábavné,“ hovorí. Ofina je trochu podobná trendy štýlu „bangs“, teda „záclonám“, ale jej zakrivenie je viac zjavné, čo účesu dodáva rebelský retro nádych.

@colabhair We just had to do it!! Jumping on the McDonald‘s bangs trend with added volume using COLAB‘s Extreme Volume dry shampoo👏 Are you lovin‘ it?💗 #COLAB #lovecolab #becolabconfident #colabdryshampoo #mcdonaldsbangs #curtainbangs #hairtok #hairtutorial ♬ original sound - COLAB Dry Shampoo

image

Ľudia na TikToku sa museli zblázniť. Ak sa pridáš k najnovšiemu trendu, hrozí ti rakovina kože

6. Mewing

Ide o techniku objavenú zubným lekárom Dr. Mike Mewom. Vďaka nej sa údajne dá dosiahnuť hranatejšia čeľusť, lepší vzhľad tváre a kvalitnejší spánok. Niektorí dokonca tvrdia, že mewing môže zlepšiť poruchy reči, bolesti čeľuste alebo zápal dutín.

Ako na to? Ak vydržíme čo najdlhšie vedome držať jazyk pritlačený k hornému podnebiu, mať zuby blízko seba a dýchať nosom, mali by sme podľa niektorých odborníkov vidieť výsledky už za 3 mesiace.

Zatiaľ však neexistujú žiadne klinické štúdie, ktoré by účinnosť metódy potvrdzovali. Odborníci na orálnu chirurgiu naopak tvrdia, že je len málo dôkazov na podporu tvrdení, že táto technika môže zmeniť vzhľad čeľuste alebo dokonca zlepšiť zdravie.

@calgenius How Mewing Works 🤫 #mewing ♬ Funny - Gold-Tiger

7. Tvarovacie tejpy

Tejpy, ktoré vyvinul japonský lekár Kensei Kase v 70. rokoch minulého storočia, fungujú na princípe oddelenia kože od svalov, čo uvoľní napätie alebo umožní odchod stlačených metabolitov. V priebehu posledných rokov sa tejpy presunuli z tela na tvár a mnohí prisahajú na ich účinnosť.

Tejpovanie tváre sľubuje omladenie, vyhladenie vrások a pozdvihnutie kontúr. Na rozdiel od klasického niekoľkodenného tejpovania sa pásky na tvári nechávajú pôsobiť maximálne osem hodín. Sociálne siete zaplavujú obrázky pred a po, pričom je tvár používateľov po použití tvarovacích tejpov viditeľne mladšia a žiarivejšia.

Podľa väčšiny odborníkov pomáhajú tejpy ku krátkodobému vyťahovaniu kontúr, s vráskami si však neporadia.

@ariellelorre

how I apply face tape before bed for smooth skin ✨

♬ original sound - Arielle Lorre

8. Maska z menštruačnej krvi

Na Filipínach je bežné, že si domorodé ženy každý mesiac na tvár nanášajú menštruačnú krv a vytvárajú si tak svoju vlastnú „mesačnú masku“. Niektoré ženy veria, že menštruačná krv má na pleť liečivý a omladzujúci efekt. Obsahuje totiž kmeňové bunky, hormóny a živiny, ktoré by teoreticky mohli omladiť pleť, ak by boli schopné preniknúť cez jej bariéru, o čom sa dodnes vedú spory.  

Podľa dermatológov neexistuje žiadny dôkaz, že by pleťová maska z menštruačnej krvi skutočne fungovala. Naopak varujú, že hrozí prenos choroby z genitálií na tvár. Ak je napríklad žena infikovaná ľudským papilomavírusom, menštruačná krv by mohla potenciálne slúžiť ako prostriedok prenosu týchto vírusov na tvár.  

Niektorí používatelia sociálnych sietí naopak prisahajú na zlepšenie pleti po pravidelnom nanášaní „mesačnej masky“ na tvár.

9. Kačacia manikúra

Trend kačacích nechtov, ktoré sa tešili popularite na začiatku milénia, sa v poslednej dobe rozšíril nielen medzi generáciou Z. Ide o gélovú manikúru, pri ktorej sa necht smerom nahor rozširuje, takže pripomína kačacie plávajúce plochy.

Nechty buď zostávajú čisté, alebo sú upravené v štýle francúzskej manikúry. Veľmi často sa však na nich objavujú rôzne motívy od nalepovacích kamienkov až po obrázky v štýle Hello Kitty.
10. Drahokamy na zuboch

Rovnako ako sa neustále vracajú módne a kozmetické trendy z deväťdesiatych rokov, aj návrat žiariacich kamienkov na zuboch bol len otázkou času. Namiesto drahých kovov, ktoré kedysi pokrývali celý zub, sa dnes objavuje jeden alebo niekoľko jemných viacfarebných drahokamov alebo diamantov, ktoré sú priamo spojené s jednotlivými zubami.

Pinterest hlásil 85% nárast vyhľadávania termínu „zubný drahokam“, zatiaľ čo na TikToku zaznamenal hashtag #toothgems 130,4 milióna zobrazení. Podľa kozmetickej dentálnej lekárky Anjali Rajpalovej dodávajú kamene na zuboch osobitný, ľahko rebelský štýl. Zároveň sú menej invazívnym prostriedkom k sebevyjadreniu, než sú napríklad tetovania.

Pri výbere semi-permanentného zubného drahokamu navyše nie je potrebné žiadne vŕtanie. Na povrch zuba sa aplikuje kyslý roztok, ktorý mikroskopicky zdrsní sklovinu. Potom sa k nej drahokam prilepí lepidlom a vytvrdí sa lampou. Na drahokamy na zuboch nedajú dopustiť napríklad Katy Perry, Pink alebo Rihanna.

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/kultura/socialne-siete, menuAlias = socialne-siete, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
13. november 2024 16:45