TikTokReuters/Dado Ruvic
StoryEditor

Radikálne rozhodnutie, ktoré môže zmeniť internet. Spojené štáty sú blízko úplného zákazu aplikácie TikTok

TASR08.03.2023., 11:30h

Biely dom v utorok podporil návrh zákona, ktorý by v Spojených štátoch umožnil úplne zakázať čínsku aplikáciu TikTok na zdieľanie videí. Vyhlásil to poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan.

Lajkuj Brainee.sk na

Za návrhom stoja zákonodarcovia zo strany demokratov i republikánov. Sullivan uviedol, že navrhovaný zákon Spojeným štátom „umožní zamedziť istým zahraničným vládam využívať technologické služby takým spôsobom, ktorý ohrozuje citlivé údaje Američanov a americkú národnú bezpečnosť”.

„V súčasnosti všetci hovoria o tom, akou hrozbou je TikTok a ako by prostredníctvom neho mohla čínska Komunistická strana sledovať (Američanov) alebo šíriť na území USA škodlivé kampane,” uviedol senátor Mark Warner zo skupiny zákonodarcov, ktorí návrh zákona predložili.

image

Európska komisia zakázala svojim zamestnancom TikTok. Boja sa špionáže zo strany Číny

Len v USA ho používa 100 miliónov ľudí 

Dodal, že v minulosti boli podobnou hrozbou pre americkú bezpečnosť zariadenia značky Huawei či ruský antivírusový program Kaspersky Lab. Mimoriadne populárna sociálna sieť TikTok, ktorú vlastní čínska spoločnosť ByteDance, má na celom svete asi miliardu používateľov.

Len v USA TikTok používa viac ako 100 miliónov ľudí, najmä z radov mladšej generácie. V ostatných rokoch sa sieť dostala na Západe pod prísny dohľad pre obavy, že by mohla Pekingu poskytovať prístup k citlivým údajom používateľov z celého sveta.

image

TikTok

Reuters/Florence Lo

Obmedzenia aj v ďalších krajinách

Kongres USA už vlani v decembri schválil zákaz používania TikToku na služobných zariadeniach svojich zamestnancov. Biely dom z dôvodu hrozby pre národnú bezpečnosť na konci februára nariadil zamestnancom federálnych úradov, aby si do 30 dní túto aplikáciu odinštalovali zo všetkých pracovných zariadení.

image

Láska k jedlu sa mu zrejme stala osudnou. Populárny food TikToker zomrel vo 33 rokov na infarkt

Aj Kanada oznámila, že zakazuje používanie aplikácie TikTok na služobných mobilných telefónoch a iných zariadeniach. TikTok zakázali i ďalšie krajiny vrátane Dánska či Lotyšska.

Pozastaviť používanie tejto aplikácie sa z bezpečnostných dôvodov rozhodla aj Európska komisia (EK) a Európsky parlament (EP).

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/kultura/socialne-siete, menuAlias = socialne-siete, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
01. október 2023 11:48