Pexels.com/freestocks.org, TASR/AP
StoryEditor

Konšpirátori to budú mať ťažké. YouTube odstráni antivaxerské videá, ktoré splnia tieto podmienky

pcTASR30.09.2021., 12:00h
Youtube len prednedávnom zmazal Bukovskému kanál, cez ktorý šíril polopravdy. Kto bude ďalší?
Lajkuj Brainee.sk na

Webová stránka YouTube v stredu oznámila, že bude odstraňovať videá, ktoré nepravdivo tvrdia, že schválené vakcíny sú nebezpečné. Sociálne siete sa totiž snažia brániť šíreniu zdravotných dezinformácií o covide a ďalších chorobách. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

Webová stránka na zdieľanie videí YouTube už predtým zakázala príspevky, ktoré šíria klamlivé fámy o spôsoboch liečby nákazy koronavírusom – napríklad aj mylné tvrdenia o vakcínach proti covidu, ktoré sa ukazujú ako bezpečné.

Videá čoskoro odstránia 

Platforma YouTube vlastnená americkou technologickou spoločnosťou Google uviedla, že už nerieši len šírenie medicínskych konšpiračných teórií o pandémii koronavírusu, ale aj ďalšie dezinformácie.

„Vidíme, že lživé tvrdenia o vakcínach proti koronavírusu sa čoraz viac prenášajú aj na vakcíny vo všeobecnosti,“ napísala vo vyhlásení webová stránka YouTube.

„Teraz sme sa ocitli v bode, keď je ešte dôležitejšie než kedykoľvek predtým rozšíriť našu prácu, ktorú sme začali pri covide, aj na ďalšie vakcíny,“ dodal web.

Táto rozšírená politika sa bude týkať „v súčasnosti podávaných vakcín, ktoré sú schválené a potvrdené ako bezpečné a účinné či už miestnymi zdravotníckymi úradmi alebo Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO)“, píše spoločnosť vo svojich pravidlách týkajúcich sa nepravdivých informácií.

Z webu YouTube budú odstránené klamlivé tvrdenia o bežnom očkovaní proti chorobám ako osýpky a hepatitída typu B.

Bude sa to vzťahovať aj na prípady, keď vloggeri tvrdia, že schválené vakcíny nezaberajú, alebo ich mylne spájajú s chronickými zdravotnými následkami.

Príklady obsahu, ktorý YouTube nepovoľuje:

  • tvrdenia, že vakcíny spôsobujú chronické vedľajšie účinky, ako napríklad rakovinu, cukrovku, iné chronické vedľajšie účinky;

  • tvrdenia, že vakcíny neznižujú riziko nákazy ochorením;

  • tvrdenia, že vakcíny obsahujú látky, ktoré nie sú v zozname zložiek vakcíny, napríklad biologický materiál z embrya (fetálne tkanivo, fetálne bunkové kultúry a pod.) alebo vedľajšie živočíšne produkty;

  • tvrdenia, že vakcíny obsahujú látky alebo zariadenia určené na sledovanie alebo identifikáciu zaočkovaných;

  • tvrdenia, že vakcíny menia genotyp zaočkovaných;

  • tvrdenia, že vakcína proti osýpkam, mumpsu a ružienke spôsobuje autizmus;

  • tvrdenia, že vakcíny sú súčasťou programu na zníženie populácie;

  • tvrdenia, že vakcína proti chrípke spôsobuje chronické vedľajšie účinky, napríklad neplodnosť;

  • tvrdenia, že vakcína proti ľudskému papilomavírusu (HPV) spôsobuje chronické vedľajšie účinky, napríklad ochrnutie.

V nových pravidlách budú aj výnimky

Odstránený bude tiež obsah, ktorý „lživo tvrdí, že schválené vakcíny spôsobujú autizmus, rakovinu či neplodnosť alebo že látky vo vakcínach dokážu sledovať ľudí, čo ich dostali“.

„Tak ako pri každej výraznej zmene aj teraz bude trvať určitý čas, kým naše systémy budú naplno v činnosti,“ dodal YouTube.

YouTube zdôraznil, že v jeho nových pravidlách budú aj výnimky – stále budú povolené osobné výpovede o negatívnych skúsenostiach s vakcínami, ak „videokanál nebude systematicky podporovať neochotu ľudí dať sa zaočkovať“.

​Platforma takisto oznámila, že od vlaňajška odstránila vyše 130-tisíc videí pre porušenie jej politiky očkovania proti covidu.

Podobne aj sociálna sieť Facebook tento mesiac obnovila svoje kroky proti extrémistickým a konšpiračným skupinám – a začala zablokovaním nemeckej siete šíriacej dezinformácie o covide.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/kultura/socialne-siete, menuAlias = socialne-siete, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
01. október 2023 08:15