Fazuľa sa mu protivila
Matematik Pythagoras sa označuje aj za akéhosi otca vegetariánov, pretože akosi propagoval bezmäsitý životný štýl. Napriek tomu, že jeho každodennú stravu tvorila výlučne zelenina, nemal v obľube strukoviny. Pythagoras odmietal jesť fazuľu, maximálne sa mu totiž protivila. Okrem toho ju zakazoval konzumovať aj svojim študentom a priaznivcom.
Honoré de Balzac dokázal vypiť 50 káv denne
Vieš si to vôbec predstaviť? Možno aj vďaka káve bol taký produktívny. Takéto obrovské množstvo kofeínu, ktoré mu kolovalo v žilách, si nakoniec vyžiadalo svoju daň. Sužovali ho kŕče žalúdka, bolesti hlavy a navyše mal aj vysoký krvný tlak. Stálo mu to za to?
Nikola Tesla po večeroch bdel
Priekopník v oblasti elektrotechniky a vynálezca spal každú noc iba zopár hodín. Niekedy sa jeho krátky spánok okresal na dve hodiny denne. Ako dieťa ho prenasledovali nočné mory. Možno preto sa nedokázal poriadne vyspať. Okrem toho mal však ešte jeden zvláštny zvyk. Každý večer robil rôzne cvičenia prstami na nohách. Dokázal nimi takto pohnúť aj stokrát za sebou.
Frida Kahlo bola veľkou milovníčkou zvierat
Známa mexická maliarka zbožňovala domácich miláčikov natoľko, že ich mala naozaj nespočetné množstvo. Chovala psy, opice, papagáje, sliepky či vrabce. Mala dokonca aj jeleňa menom Granizo a orla, ktorého pomenovala Gertrudis Caca Blanca. Asi ti došlo, čo znamená jeho stredné meno...
Nežil si na vysokej nohe
Jeden z najčítanejších ruských spisovateľov, Lev Nikolajevič Tolstoj pochádzal zo šľachtickej rodiny a bohatstva mal na rozdávanie. Napriek tomu žil pomerne skromný život. Stal sa vegetariánom, začal dodržiavať svoj stanovený, každodenný režim a odsudzoval výzor bohatého muža. Preto nosil sedliacky odev a obuv, všetko si to vyrobil sám. Aj napriek tomu, že v takýchto činnostiach nebol príliš zručný.
Niekto neobstojí, niekto si nesadne
Spisovatelia Søren Kierkegaard, Lewis Carroll a Virginia Woolf vraj svoje romány písali počas toho, ako stáli. Anglická autorka Virginia Woolfová tvrdila, že písanie je iba maľovanie slovami a nedokázala si pri ňom sadnúť.
K holičovi chodil nerád
Jeden z najväčších géniov, Albert Einstein bol veľmi svojský. Ako malý začal rozprávať veľmi neskoro a jeho rodičia si mysleli, že bude preto mentálne zaostávať. Opak bol však pravdou. Einstein bol ale veľmi divný. Okrem toho, že si zobral svoju sesternicu, sa preslávil tým, že nikdy nenosil ponožky a neznášal holičov. Dokonca vraj zjedol aj živú kobylku!
Warhol zbieral parochne
Andy Warhol, dôležitá osobnosť v hnutí pop art, je známy svojím ikonickým účesom. Napriek tomu to neboli jeho vlasy. Mal totiž neskutočný zvyk zbierať parochne. Za celý život ich vlastnil až 40!
Andy Warhol, Self-Portrait in a Platinum Pageboy Wig, 1981 https://t.co/fZjCE6M1uL pic.twitter.com/fKsjSYiY5M
— Artsy (@artsy) January 20, 2021
Hygiena mu nič nehovorila
Autor freskovej výzdoby Sixtínskej kaplnky a slávnej mramorovej sochy Dávida Michelangelo Buonarroti nemal základné hygienické návyky. Dokázal spať v rovnakom oblečení či topánkach celé dni vkuse. Vyhýbal sa sprche, umývanie dokonca považoval za ohrozenie zdravia. Aj napriek tomu sa však dožil skoro 90 rokov.
Beethoven bol extrémne čistotný
Skladateľ, jeden z najvýznamnejších hudobníkov histórie Ludwig van Beethoven bol presným opakom Michelangela. Umýval sa až pričasto. Svoje hygienické návyky absolvoval dokonca aj pri písaní skladieb. Veril že práve čistota môže za jeho tvorivosť. Okrem toho dokázal každé ráno napočítať presne 60 kávových zŕn, z ktorých si uvaril kávu.