Ilustračný obrázok.Pixlr/ Instagram-rachellkka/ Dreamstime/ Huating
StoryEditor

Rachellkka so Stankou kývli na propagáciu Číny. Za peniaze by influencerky bez mihnutia oka podporovali režim mučenia a cenzúry

Sarah Dobiašová22.05.2025., 13:00h

Zabávač Mikýř spustil spoločenský experiment, ktorý odhalil desivú ľahkovážnosť niektorých influencerov. Niektorí boli ochotní podporiť totalitný čínsky režim výmenou za zaplatený výlet. Prečo je to problém, ktorý presahuje sociálne siete?

Lajkuj Brainee.sk na

Český youtuber Martin Mikyska, známy ako Mikýř, sa rozhodol preveriť hodnoty influencerov. Vymyslel fiktívnu čínsku cestovnú agentúru, ktorá ponúkala výlet do Číny: všetko hradené, s honorárom, ale s podmienkou šírenia pozitívneho obrazu krajiny. Zo 40 oslovených influencerov súhlasilo so stretnutím sedem, medzi nimi známe mená ako Ráchel Karnižová, Stanislava Lučková či Pavel Mareš.

Viacerí boli ochotní podpísať zmluvu, ktorá im zakazovala hovoriť o Tibete, Tchien-an-men, Ujguroch či Medvedíkovi Pú. Namiesto toho mali pred kamerou oslavovať „pokrok“ v Číne, ukázať radosť z výhry komunistickej strany a tváriť sa, že ide len o bežnú spoluprácu. Spomínané video si môžeš pozrieť na tomto linku.

Čo by vlastne propagovali?

Čínsky komunistický režim je nechválne známy systematickým porušovaním ľudských práv a práve na túto temnú realitu by nadväzovala každá spolupráca, ktorá by ho pomáhala zľahčovať alebo oslavovať. Tu sú len niektoré z alarmujúcich faktov:

Masové zadržiavanie a mučenie menšín: V oblasti Sin-ťiang sú státisíce Ujgurov a ďalších etnických menšín zatvárané do takzvaných prevýchovných táborov. Tam čelia nútenej práci, mučeniu a sexuálnemu násiliu. Podľa OSN tieto praktiky môžu napĺňať definíciu zločinov proti ľudskosti.

Následky politiky jedného dieťaťa: Aj keď bola politika formálne zrušená, jej dôsledky sú stále citeľné, vrátane miliónov prípadov nútených potratov a sterilizácií. Kultúrna preferencia synov spôsobila selektívne potraty a vytvorila fenomén „chýbajúcich dievčat“.

Umlčané hlasy a cenzúra: V Číne je potláčaný akýkoľvek nesúhlas. Novinári, disidenti, kresťania, moslimovia aj obyčajní ľudia sú vystavení tvrdým represiám. Sloboda slova prakticky neexistuje.

Popravy v tichosti: Čína každoročne vykoná najviac popráv na svete, no presné čísla sú prísne utajované. Odhaduje sa, že ich počet vysoko presahuje oficiálne štatistiky iných krajín.

Propagácia takéhoto režimu prostredníctvom influencerov by mohla prispieť k legitimizácii a normalizácii týchto praktík. Je dôležité, aby verejné osobnosti zvážili etické dôsledky svojich činov a odmietli spoluprácu, ktorá by mohla podporiť alebo ospravedlniť takéto praktiky.

image

Plagát Komunistickej strany na ulici v Šanghaji v Číne je jedinou vládnucou čínskou stranou.

Dreamstime/Biserko

image

VIDEO Pre peniaze všetko. Slovenskí a českí influenceri kývli na čínsku propagandu, nachytali Stanku z Ruže aj Rachelku

Reakcie influencerov na odhalenie spolupráce

Po zverejnení videa od Martina Mikysku, ktoré odhalilo ochotu niektorých influencerov spolupracovať na propagácii čínskeho režimu, sa niektorí z nich ohradili.

„Boli sme zneužité na kampaň, napriek tomu, že sme podvod odhalili a neuzavreli zmluvu. Boli sme tajne nahrávané a zverejnené a nebolo dostatočne vysvetlené, ako sme sa k danej veci postavili,“ reagovala Stanka z Ruže pre nevestu.

Ráchel Karnižová: „Spolupráca mala mať formu hereckej účasti vo fiktívnom projekte... Nikdy by sme neparticipovali na projekte, ktorý by v akomkoľvek smere podporoval čínsku propagandu – ani vedome, ani za žiadnych podmienok.“

Fakty a video však ukazujú, že viacerí boli ochotní prehliadnuť etické hranice, len aby dostali zaplatené. Aj keď niektorí nakoniec zmluvy nepodpísali, ich počiatočná ochota ísť do takéhoto projektu je mrazivým zrkadlom dnešnej doby.

Prečo je to dôležité

Propagovať takýto režim nie je len marketingový prešľap, je to morálny hazard. Ide o zodpovednosť a o vplyv, ktorý majú influenceri na tisíce ľudí. Ak by napríklad Ráchel Karnižová, s vyše 376-tisíc sledovateľmi, natáčala videá oslavujúce život v Číne, pomáhala by legitimizovať režim, ktorý mučí, popravuje a potláča slobodu. Stala by sa nástrojom propagandy, ktorá normalizuje neslobodu a násilie, a to by sme nemali prehliadať.

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/kultura/influenceri, menuAlias = influenceri, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
14. jún 2025 20:14