Dominik Prok je členom kapely, ktorá bola napadnutá v Skalickom podniku kvôli dúhovej vlajke.Brainee X Canva/
StoryEditor

Člen kapely, ktorú napadli v Skalici extrémisti: Diskutovali sme, či vlajku nalepiť. Také niečo ale nemá znamenať rozbitú sánku

Marek Moravčík14.12.2022., 12:00h

V Skalici boli napadnutí členovia kapely len za to, že lepili dúhovú vlajku na stôl. Oslovili sme jedného z členov, aby nám priblížil udalosti, ktoré sa v podniku diali. V článku sme priložili aj videozáznam z koncertu, ktorý odohrali aj napriek zraneniam.

Lajkuj Brainee.sk na

Po homofóbnom útoku na koncerte Slobodnej Európy v podniku Orlovňa v Skalici sme sa spojili s Dominikom Prokom, jedným z vystupujúcich. V rozhovore nám priblížil, čo sa v podniku dialo a načrtli sme aj problematiku nedostatočnej bezpečnosti priestorov pre kapely s jasným antifašistickým názorom.

image

Na stôl nalepili dúhovú vlajku, extrémisti ich napadli. V Skalici skončil v nedeľu koncert bitkou

V predošlom článku sme písali aj o podniku Orlovňa a vyjadrení, ktoré zverejnili na svojej facebookovej stránke. Útok podmienený lepením dúhovej vlajky o stôl v ňom nazvali „nešťastným incidentom“. Avšak po tom, čo nám Dominik opísal priebeh udalosti, sa situácia nedá opísať ani ako nešťastná a ani ako incident. 

image

Adam z kapely Berlin Manson koncert odohral aj napriek tomu, že po ňom hodili fľašku a zlomili mu sánku.

Youtube/ M2 Recording Studio/

Zbití kvôli dúhe

„Na stôl sme vyvesili dúhovú vlajku s nápisom „antihomophobic action“, načo po nás dotyčná skupina hodila fľašu od piva, začali nám nadávať a trvali na tom, že tá vlajka musí ísť dole. To, samozrejme, neprichádzalo ako možnosť do úvahy. Neexistuje situácia, v ktorej by to od nás mohli žiadať s tým, že by to čo i len trošku dávalo zmysel.“Následne prišla slovná výmena názorov, až nakoniec celý konflikt vyeskaloval do padajúcich pästí a násilia.

Adam zo skupiny Berlin Manson, ktorému fľaška zlomila sánku na dvoch miestach, podal na útočníkov trestné oznámenie. Aktuálne ho čaká operácia „dúfame, že bez trvalých následkov, napríklad strata zubov, a cit v/na pere“.  Prípad prebrala NAKA kvôli osobitému motívu, ktorý bol dôvodom pre napadnutie vystupujúcich v Orlovni. Polícia vo svojom statuse na Facebooku útok označila ako „ďalší prejav nenávisti voči LGBTI+.“

 

 

Dva mesiace po Teplárni

Od teroristického útoku pred Teplárňou neubehlo veľa času, no Slovensko sa aj tak plní prípadmi násilia, ktoré je mierené voči queer ľuďom. Útoky sú „vyprovokované“ najmä symbolom dúhy, ktorý LGBTI+ ľudia a ich priatelia nosia ako symbol toho, že svoju identitu skrývať nebudú. „Toto je pre mňa absolútne nepochopiteľné, že sa tieto incidenty dejú práve po spomínanej tragédii na Zámockej.“

image

Ukrajinský Banksy, ktorý žije na Slovensku: Pero je môj kalašnikov, hovorí umelec. Denne tvorí protivojnové plagáty

Pýtali sme sa aj na zabezpečenie podniku - keďže kapely, ktoré si k sebe Orlovňa pozvala, sa netaja svojimi názormi, dalo by sa očakávať, že ich hudba a posolstvo nebude konzumovateľné pre extrémistov a homofóbov. Dominik však zo strany Orlovne snahu o zabezpečenie registroval, ale „bohužiaľ, niekde musel zlyhať ľudský faktor, nakoľko tam v ten moment, keď to bolo najviac treba, nebol nik, kto by rázne a adekvátne reagoval.“

Nenávisť sa netoleruje

Bezprostredne po udalostiach sa kapela Slobodná Európa jasne vyhranila voči „akýmkoľvek prejavom nacizmu, rasizmu, xenofóbie a homofóbie“. Je to nutné minimum, ktoré sa očakávalo aj od skalického podniku - aby dala Orlovňa jasne a priamo svojim priaznivcom aj iným kapelám najavo, že útok, ktorý sa v jej priestoroch stal, bol vážnym siahnutím nie len na zdravie napadnutých, ale i na posolstvo rovnoprávnosti LGBTI+ ľudí v spoločnosti. 

Status, ktorý Orlovňa zverejnila, nestačí ani Dominikovi a stále čaká na dodatočné vyjadrenie. „Je fajn, že sa ospravedlnili a majú v úmysle sa poučiť, čo sa týka nejakej realizácie bezpečnosti v podniku. Určite tam ale chýba jasné odsúdenie nenávistného trestného činu, ktorý sa u nich udial. To sa od nich absolútne čaká.“

Dominik si však nemyslí, že by útok organizátorov nemrzel. Organizátori boli z toho, čo sa stalo, zdrvení. „Sú to milí ľudia, ktorí to tam myslia dobre, budujú tam podľa mňa komunitu, ktorá nemá nič spoločné s nejakou nenávistnou skupinou.“ Zároveň si však stále stojí za tým, že udalosti, ktoré sa diali počas nedeľného večera, boli z ich strany nezvládnuté. „Táto skupina sa im tam dostala a mala byť vykázaná z podniku v prvej sekunde od hodenia tej fľaše na stage. Každopádne, im držíme palce, dúfame, že sa im to podarí zresuscitovať.“

image

Poznáš queer-spirituálne hnutie Radical Faeries? Ich stopu a vplyv možno nájsť aj na Slovensku

(ne)Bezpečný priestor

Keď sme sa Dominika pýtali, či je podľa neho na Slovensku dostatok bezpečných priestorov ako Fuga, Cvernovka či Hájovňa, citoval svoju kolegyňu, ktorá poskytla rozhovor iniciatíve Live Europe, Paulu Poštolkovú, vedúcu kultúrneho programu Cvernovky.

Paula v rozhovore preberala dôležitosť a význam toho, čo znamená bezpečný priestor v kontexte podnikov, v ktorých sa organizujú kultúrne akcie. Paula sa obáva, že sa z označenia safe space stáva vyprázdnený pojem, len ceduľka s oznamom na dverách. Kolektív Novej Cvernovky je však presvedčený, že „je nevyhnutné, aby sa ľudia pracujúci v tejto oblasti neustále vzdelávali a spoločne tak vytvárali know how, ktoré pomôže zadefinovať, čo všetko sa skrýva za označením bezpečný priestor. Nie je to ani tak pojem, ako skôr proces, ktorý sa neustále vyvíja - rovnako ako naša spoločnosť.“ Tím Cvernovky na zabezpečenie svojich podujatí kladie vysoké nároky. Z každej akcie a podujatia si berie nové skúsenosti a stále hľadá nové a ďalšie opatrenia, ktoré by vedeli ich priestory ešte viac zabezpečiť. 

Dominik komentuje aj rozporuplnosť, s ktorým sa dá na Slovensku často stretnúť pri pojmoch, ktoré by mali byť synonymá. „Antifašistické a queerfriendly by malo byť spolu ruka v ruka, ale bojím sa, že to majú ľudia na niektorých miestach dosť pomýlené. Antifašistické aj áno, ale queer friendly, to už nie. To sú tieto večné paradoxy, ktoré tu stále vidíme: Miluj svojho blížneho, ale tohto až tak nie.”

„Mohli ste si za to sami“

V rôznych komentároch na sociálnych sieťach ľudia členov kapely kritizovali za vyvesenie vlajky. Podľa nich si za to mohli sami a útok vyprovokovali. Dilemu ohľadne dúhovej vlajky pritom riešili aj chalani v kapele, predpokladali, že by mohla vyvolať problémy. „Ja som z Vranova a tam by bola vlajka asi tiež problém,” vyjadril sa Dominik. „Takto ale sloboda nefunguje. Problém nemá automaticky znamenať rozbitú sánku.”

Na koncert však ani jedna z kapiel nešla so zámerom provokovať alebo sa pobiť, primárnym cieľom bolo priniesť hudbu a zabaviť sa pri tom. „Solidarita s LGBTIQA+ komunitou je v dnešnej dobe absolútne logická a na mieste.”

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/kultura/influenceri, menuAlias = influenceri, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
21. január 2025 14:58