Najslávneješiu cirkusovú pieseň vymyslel ČechDreamWorks, Wikipedia, Brainee x Canva
StoryEditor

VIDEO Najslávnejšiu cirkusovú melódiu vymyslel Čech. Uznania sa nedočkal, pôvodne bola určená na niečo úplne iné

Miroslav Kamody25.01.2025., 11:00h

Túto skladbu pozná úplne každý, jej pôvod však len málokto.

Lajkuj Brainee.sk na

Ta ta tarara ra ta taa ra, ta ta tarara ra ta taa ra! Jednu z najslávnejších melódií na svete pozná úplne každý. A spája sa nám najmä z cirkusmi (a to aj bez toho, aby si v nejakom niekedy reálne bol). Zaznela v mnohých filmoch aj seriáloch, no čo už vie len málokto je, že ju vymyslel Čech - a pôvodne mala slúžiť na niečo úplne iné.

Julius Fučík sa narodil v roku 1872 v Prahe na Karlovom námestí ako najstarší syn pumpára Jaroslava Fučíka a jeho ženy Kateřiny. Už od mala prejavoval obrovský talent na hudbu - hral na hudobných nástrojoch a neskôr začal aj skladať. 

Pompézny vojenský pochod

Veľkú časť jeho skladieb tvoria skladby na vojenské účely, z ktorých najviac je pochodov, býva preto niekedy nazývaný „český kráľ pochodov“. Bol plodným autorom, zložil cez 400 skladieb, prevažne pochodov, valčíkov a predohier. Aj keď zomrel ako 44-ročný ešte v roku 1916, určite chcel, aby jeho skladby raz poznal svet. A splnilo sa mu to, aj keď nie tak, ako si predstavoval.

V roku 1897 zložil skladbu, ktorej dal pompézny názov Vjazd gladiátorov. Fučík ju spojil s predstavou triumfálneho nástupu starorímskych gladiátorov do arény za veľkého burácania davov. Túto predstavu načerpal zo svojho dlhoročného záujmu o antickú kultúru a obdivu k nej. Skladba sa však vybrala úplne iným smerom.

image

Temná strana obľúbených Disney piesní: Rasistický kontext či podporovanie stereotypov

Veľmi populárny bol v 30. rokoch 20. storočia, kedy bol dokonca zaradený ako vojenský pochod do repertoáru skladieb, ktoré SS nanútili väzenským orchestrom, aby sprevádzali odchody a návraty oddielov Kommandos v nacistických koncentračných táboroch.

Ideálne pre cirkusantov

V Spojených štátoch ju spopularizoval kanadský skladateľ Louis-Phillipe Laurendeau, ktorý pochod upravil a vydal pod názvom Thunder and Blazes. Táto verzia začala byť masívne používaná v cirkusoch, najmä pri nástupe klaunov. V dôsledku toho sa Fučíkova melódia stala jednou z najznámejších na svete, hoci pôvodný autor zostával neznámy.

Ďalšiu úpravu urobil taliansky skladateľ Nino Rota pre Felliniho filmy Klauni a Sladký život, preto tiež je v Taliansku Rota často uvádzaný ako autor tejto svetoznámej melódie. Na Fučíka sa tak v mnohých ohľadoch v priebehu rokov zabudlo.

Skladba pritom bola nespočetnekrát použitá v populárnej kultúre, napríklad v komédii Killer Klowns z Outer Space z roku 1988, vo filme Madagaskar 3 z roku 2012, v snímke Veľká ryba z roku 2003, v bondovke Chobotnička (1983), v seriáli The Gymnast z roku 1994 či v niekoľkých dieloch seriálu Simpsonovci, konkrétne v epizódach Marge na úteku (5. séria/6. epizóda), Špeciálny čarodejnícky diel XXIV (25/2) či Žltá pomsta (25/7). 

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/kultura/hudba, menuAlias = hudba, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
30. marec 2025 03:09