Visiace rakvy v Číne.Cers/
StoryEditor

Záhadný pohrebný rituál v Číne: Stovky rakiev visiacich na strmých útesoch fascinujú svet. Prečo takto pochovávajú?

Sarah Dobiašová21.12.2024., 10:00h

Dron zachytil desivé zábery rakiev, ktoré visia na strmých skalách v juhozápadnej Číne. Tento podivný pohrebný rituál vzbudzuje množstvo otázok o tom, prečo staroveké komunity umiestňovali mŕtvych na takéto neprístupné miesta. Viaceré teórie sa snažia objasniť, aký význam mal tento spôsob pohrebov.

Lajkuj Brainee.sk na

V odľahlých oblastiach juhozápadnej Číny sa nachádzajú zvláštne pohrebiská, kde sú rakvy zavěšené na okrajoch strmých skál. Tento nezvyčajný rituál pohrebu už dlho fascinuje odborníkov i verejnosť, a nové dronové zábery opäť vzbudili záujem o tento záhadný zvyk.

Tieto rakvy, zhotovené z dreva, sú ukotvené na vápencových skalách asi 30 metrov nad zemou v jaskyniach provincie Guizhou. Tento neobvyklý nález, aj keď nie je úplne novým objavom, stále vzbudzuje množstvo otázok. Ako sa tieto ťažké rakvy dostali na tak vysoko umiestnené miesta? A prečo sa tento pohrebný zvyk stal tradíciou v niektorých starovekých komunitách?

Rituál, ktorý sa pretrval cez storočia

Podľa historických prameňov sa tento druh pohrebného rituálu vyskytoval predovšetkým v oblastiach centrálnej Číny, v odľahlých dolinách na juhu od rieky Jang-c’-ťiang. V týchto oblastiach sa dnes stále nachádzajú stopy po dávnych komunitách, ktorí svojích mŕtvých uložili do rakiev zavesených na vysokých skalách. Tieto nálezy sú často objavované v jaskyniach, ktoré sa nachádzajú desiatky metrov nad zemou, čo len zvyšuje mystiku tejto tradície.

Hongkongský prieskumník Wong How Man, ktorý sa tejto téme venuje už dlhé roky, vyjadril svoju fascináciu týmito pohrebmi: „Na začiatku ma zaujímalo, ako sa rakvy dostali na tieto miesta. Potom som začal premýšľať o dôvode, prečo to robili, a neprestávam sa čudovať. Existuje toľko teórií.“

image

Kaviareň na 200-metrovom útese ponúka kávu za 56 dolárov, adrenalín a nezabudnuteľný výhľad. Nájdeš ju v tejto krajine

Teórie o význame a účele takýchto pohrebov

Existuje niekoľko teórií, ktoré sa pokúšajú objasniť, prečo sa tieto rakvy umiestňovali na také neprístupné miesta. Jednou z najrozšírenejších je teória, ktorá sa odvoláva na starovekú literatúru z obdobia dynastie Tang. Podľa tejto teórie čím vyššie boli rakvy umiestnené, tým väčší rešpekt a úcta k zosnulému sa týmto spôsobom prejavovali. Iná teória tvrdí, že takto umiestnené rakvy boli spôsobom, ako ochrániť mŕtvych pred zvieratami, ktoré by mohli ich telá rozkopať a znehodnotiť.

Niektorí odborníci sa domnievajú, že tento spôsob pohrebu bol tiež praktický v prípade povodní. Umietnením rakiev na vysokých miestach sa zabezpečilo, že by ich neohrozili záplavy, ktoré by mohli zničiť bežné cintoríny.

A ešte ďalšia teória hovorí, že takto umiestnené rakvy boli spôsobom, ako využiť nedostatok dostupnej pôdy, keďže pozemky určené na pohrebiská by tak neblokovali úrodnú pôdu na poľnohospodárstvo.

Záhadné metódy pohrebu a ich moderné objavy

V roku 2015 bola v čínskej provincii Hubei objavená ďalšia skupina takýchto visiacich rakiev. Zistenie, že ich bolo 131, sa stalo senzáciou, pretože podľa odborníkov nikto stále presne nevie, ako sa tieto ťažké rakvy dostali na miesta, kde boli nájdené. Niektorí odborníci si kladú otázku, ako boli mŕtvi a ich rakvy dopravené na tieto vysoké a ťažko prístupné miesta, s váhou niekoľkých stoviek kilogramov. To, že sa to ešte aj podarilo v dávnych časoch, len pridáva na tajomnosti tejto praxe.

Dronové zábery, ktoré sa objavili na internete, znovu oživili diskusiu o týchto bizarných pohrebných rituáloch. Záujem o tento tajomný zvyk stále rastie, a novodobí prieskumníci a vedci sa naďalej snažia získať odpovede na otázky týkajúce sa spôsobu a dôvodu takýchto pohrebov.

Tento pohrebný zvyk, hoci už dávno opustil každodennú prax, sa stále považuje za fascinujúci zvyšok kultúrnych tradícií, ktoré zanechali výraznú stopu v histórii a kultúre starovekej Číny.

Top rozhovor
menuLevel = 3, menuRoute = notsorry/news/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
21. december 2024 10:02