Aj ty to určite poznáš - ten slastný večer, počas ktorého idú všetky snahy o chudnutie bokom. Zahryzneš sa do šťavnatého sendviču, v miske sa už na teba tešia čipsy a vedľa nich cola. Ako píše portál Futurism, samozrejme ide o nebíčko v ústach, no dal by si si rovnakú porciu, keby vieš, že jedenie týchto chutných jedál prináša vážne neurologické zdravotné riziká?
Podľa novej štúdie publikovanej v Journal of Alzheimer‘s Disease je strava s množstvom mäsa a spracovaných potravín silne spojená s rozvojom zákernej Alzheimerovej choroby. Vedci z austrálskej Bond University zistili túto „silnú koreláciu“ štúdiom stravovacích návykov 438 ľudí. Z nich malo 108 účastníkov diagnostikovaných s Alzheimerom a zvyšok túto chorobu nemal.
Všetko, čo máš rád
Vedci dospeli k záveru po vykonaní štatistickej analýzy pomocou údajov z Australian Imaging Biomarker and Lifestyle Study of Aging. V podstate sledovali, čo účastníci jedli, aby neskôr zistili akékoľvek súvislosti s rozvojom Alzheimerovej choroby.
Celkovo mali pacienti s Alzheimerovou chorobou tendenciu jesť stravu bohatú na „spracované potraviny a mäso“. Potraviny, ktoré pravidelne konzumovali, zahŕňali hovädzie mäso, mäsové koláče, klobásy, šunku, hamburgery a pizzu – v podstate všetko obľúbené pochutiny, na ktoré mnohí z nás nedajú dopustiť.
V porovnaní so zdravou skupinou mali tiež tendenciu jesť menej ovocia a zeleniny – a je zaujímavé, že tiež pili lacnejšie víno. Štúdia sa javí ako varovný prst: konzumácia dekadentnej stravy, ktorá je náročná na spracované mäso, môže neskôr spôsobiť vážne problémy.
Pozor na jedálniček
„Vývoj Alzheimera v mozgu začína v strednom veku a jeho účinky možno pripísať nekontrolovanému životnému štýlu od mladšieho veku,” uviedla vedúca autorka a doktorandka bioštatistiky Tahera Ahmedová vo vyhlásení. „Zvyšovanie povedomia medzi mládežou o výhodách konzumácie listovej zeleniny, biopotravín alebo doma varených jedál je nevyhnutné, na rozdiel od pravidelnej konzumácie nezdravých alebo spracovaných potravín.”
Táto štúdia je súčasťou neustále sa rozrastajúceho súboru výskumov, ktorý ukazuje, že to, čo jeme, môže mať vplyv na to, či sa u nás neskôr v živote rozvinie demencia alebo Alzheimerova choroba. Presná odpoveď prečo je ale trochu zahmlená.
Je možné, že konzumácia mastných a spracovaných potravín zvyšuje zápal a oxidáciu v našom tele, čo vedie k tomu, že mozgy nefungujú tak, ako by mali. Alebo môže existovať iný mechanizmus, ktorý ešte nie je pochopený, pretože vysvetlenie samotnej Alzheimerovej choroby lekárom stále uniká.