Opustiť rodnú krajinu, v ktorej má človek svoje zázemie si vyžaduje veľké odhodlanie, guráž a dôkladné plánovanie. Matej Jurášek alias Rarach je však dôkazom toho, že to naozaj ide a je so svojím rozhodnutím odísť zo Slovenska absolútne stotožnený. Aj napriek tomu, že začiatky na ostrove boli psychicky i finančne veľmi náročné, na Madeire si mladá rodina skutočne našla domov a od začiatku sa tam cítila viac než vítaná.
V našom rozhovore sa dozvieš aké výzvy so sebou priniesla kúpa madeirského domu a jeho rekonštrukcia na apartmány, prečo je bývanie na Madeire veľmi drahé, ako ovplyvnilo nečakané tehotenstvo Matejovej manželky sťahovanie sa na ostrov či prečo by sa on sám na Slovensko momentálne nevrátil.
Čo viedlo k tomu aby si dal výpoveď v práci, zbalil svoju rodinu a presťahoval sa do úplne cudzej krajiny? Nebol si na Slovensku spokojný?
Toto rozhodnutie zrelo vo mne a mojej manželke dlho. Keď sme sa dali dokopy, začali sme spolu cestovať a objavovať najmä juhozápadnú Európu, no a konkrétne k Španielsku a Portugalsku ma to svojou náturou veľmi ťahalo. Na Slovensku som spokojný nebol a mal som pocit, že niekde inde vieme žiť lepší život a hlavne taký menej nahnevaný.
Prišlo mi, že na Slovensku je neustále ťažký vzduch v spoločnosti, či už to bolo covidom alebo neskôr vojnou na Ukrajine. To bolo našou poslednou bodkou a rozhodli sme sa vyskúšať život v zahraničí. Teraz vieme, že to bolo dobré rozhodnutie.
Predtým, ako si sa rozhodol presunúť svoj život na Madeiru, navštívil si ju alebo to bolo rozhodnutie na slepo? Prečo práve portugalský ostrov?
Predtým, ako sme sa sem presťahovali, sme strávili mesačnú dovolenku na Madeire. Pobehali sme celý ostrov a ja som tak nejak od vystúpenia z lietadla cítil, že toto je to miesto, kde chcem zostať s rodinou a vychovávať svojho syna. Trvalo mi tri dni, aby som sa manželky spýtal na tri dôvody, prečo by sme sa sem nemali presťahovať. No a keďže mi nepovedala ani jeden, tak tu teraz bývame (smiech).
Madeira je nádherná svojou prírodou a najmä rozmanitá – na malej ploche dokáže človek zažiť niekoľko krajín naraz. Úžasní a prívetiví miestni sú ďalším dôvodom prečo. Zároveň som videl v tomto ostrove veľký potenciál, ktorého sme sa my ako mladá rodina rozhodli chopiť a zatiaľ sa to ukazuje ako správny krok.
Na čo všetko musí človek dopredu myslieť a čo vybaviť, keď sa rozhodne bývať v úplne inom kúte sveta?
Rozhodnutím presťahovať sa na Madeiru nás čakali rôzne administratívne úkony - ako ukončenie zamestnania či hypotéky na Slovensku, museli sme si zistiť aké papierovačky sa spájajú s životom na Madeire, na veľa vecí som však dopredu nemyslel a museli sme ich dodatočne dorábať. Našťastie tu však žijú ľudia, ktorí sa doslova živia pomocou iným presťahovať sa na ostrov.
V mnohom som si nechal poradiť od skúsenejších. Výhodou bolo, že sme sa rozhodli pre ostrov, ktorý je súčasťou Európskej únie, čím sme boli odbremenení od zložitých vybavovačiek s vízami.
Po presťahovaní ste prvé týždne bývali u priateľov, aby ste sa „rozkukali”. Ako dlho trvalo, kým ste si našli bývanie a kúpili dom, ktorý ste premenili na apartmány?
Na Madeire bývame v podnájme, kúpili sme tu však dom, ktorý sme zrekonštruovali a teraz ho prenajímame. To bol vlastne náš plán, keď sme sem išli – dať dohromady financie a zainvestovať do nehnuteľnosti. Vďaka našim priateľom a vlastnej nezlomnosti sme majiteľmi typického madeirského domu, z ktorého sa nám podarili urobiť, dovolím si povedať, veľmi pekné apartmány.
Museli sme si všetko sami obehať a pred tým celým sme videli asi každú jednu nehnuteľnosť, ktorá bola v ponuke a zapadala do nášho filtru. Po troch mesiacoch sme našli svoj vysnívaný dom. Museli sme si ho však doslova nájsť sami – nastúpili sme do auta, hľadali po uliciach a cestách Madeiry, až kým nám nepadol do oka ten jeden. Spýtali sme sa domácich či ho nepredávajú a okľukou sme sa k nemu nakoniec dostali.
Pred celou Madeirou ste asi museli mať veľa ušetreného. Sú tam nehnuteľnosti v porovnaní so Slovenskom viac alebo menej nákladné?
Mali sme veľa ušetreného, podarilo sa nám predať nehnuteľnosť v Bratislave a zároveň nám obrovsky pomohli moji rodičia, ktorí nám založili svoj dom, vďaka ktorému sme si mohli zobrať hypotéku a pracovať s týmito peniazmi. Ceny neskutočne rastú, keď sme tu boli prvýkrát, boli podstatne nižšie, doteraz sa zdvihli možno aj dvojnásobne. Bolo výzvou sa do toho pustiť a určite to nebol ľahký scenár, že sme niečo len tak kúpili. Je tu navyše veľmi drahé nájomné bývanie kvôli ľuďom, ktorí si sem nosia prácu.
Podľa tvojich slov ste si mysleli, že na Madeiru odlietate traja, nečakane bol však štvrtý člen rodiny v manželkinom bruchu. Zmenilo v niečom toto prekvapenie vaše pôvodné plány?
Naopak nás to v tom iba posmelilo a uistilo, že sme urobili správnu vec, keď sme sa sem presťahovali. V tom istom týždni, keď sme konečne našli dom, sme zároveň zistili, že čakáme dcéru, takže bol veľmi euforický. S narodením malej Any sme museli trochu spomaliť, čo nás ovplyvňuje denne, pretože sme ďaleko od svojej rodiny a sme teda na všetko sami. Vedeli sme však do čoho ideme a stále je našich „pre” bývanie na Madeire viac ako tých „proti”.
Nebol začiatok na Madeire náročný na psychiku? S akými výzvami ste sa stretli?
Bol neskutočne náročný na psychiku a najmä nákladný. Dlho sa nám tu nedarilo nájsť dom, nemali sme auto a tak sme si ho museli stále požičiavať, čo išlo veľmi do peňazí. Veľa sme zainvestovali do spoznávania ostrova, aby sme ho mohli ponúkať ako ambasádori a na začiatku sme mali pocit, akoby sme len vyhadzovali peniaze do vzduchu. Domáci nám však stále pripomínali „poco poco”, čo znamená pomaly krok po kroku, čo nám veľmi pomáhalo a postupne to naozaj išlo. Je v poriadku nemať všetko zo dňa na deň.
Čím sa teda na Madeire živíš?
Plat na Madeire sa pohybuje do tisíc eur mesačne, čo by nás najmä kvôli predraženému podnájmu určite neuživilo. Založili sme si teda svoj vlastný biznis, ktorým pomáhame Slovákom a Slovenkám užiť si dovolenku na Madeire, či už poskytnutím ubytovania, požičania auta či sprevádzaním po ostrove.
Ako dlho trvalo, kým ste sa naozaj oťukali a zvykli si na svoj nový domov?
Rád by som povedal, že hneď, no chvíľku to naozaj trvalo. Po troch mesiacoch na Madeire sme sa museli kvôli povinnostiam vrátiť na tri týždne na Slovensko a boli sme sami zvedaví, či náhodou nebudeme mať pocit, že sa naň chceme vrátiť. Už po pár minútach sme si však uvedomili, ako veľmi je nám Slovensko vzdialené a po návrate na Madeiru sme sa nadýchli čerstvého vzduchu a povedali sme si: „tu sme doma!”
Je život na Madeire drahý alebo naopak?
Náklady na život tu sú porovnateľné s nákladmi v nejakom menšom okresnom meste na Slovensku. Ako som však už spomínal, bývanie je veľmi drahé. Keď si sem niekto zo zahraničia prinesie prácu a má dobrý príjem, život sa mu tu môže zdať lacný. Ak je však človek odkázaný na prácu a plácu Madeirčana, je to náročnejšie.
Ako by si opísal domácich? Sú k cudzincom milí?
Nikdy som nevidel srdečnejších ľudí. My Slováci o sebe hovoríme, aký sme pohostinný a dobroprajný národ. Oproti miestnym na Madeire však ani z desatiny. Veľa ľudí sem prišlo zo zahraničia, preto si asi dokážu predstaviť, aké to vie byť náročné a nezištne nám pomáhajú. Zo začiatku nám to bolo až divné a podozrievali sme ich, čo tým sledujú (smiech).
Vieš si predstaviť sa znovu vrátiť s rodinou na Slovensko?
Momentálne ani náhodou. Slovensko je krajina, ktorá sa aktuálne vôbec neuberá smerom, ktorým by som chcel, aby sa krajina kde budú vyrastať moje deti uberala. Snažím sa komunikáciou na sociálnych sieťach z diaľky prezentovať, že sa dá život žiť aj šťastnejšie a nemusíme byť neustále ufrflaní a na niečo nahnevaní. Ak by som z akéhokoľvek dôvodu musel opustiť Madeiru, určite by som hľadal iné miesto na život, ako práve Slovensko.