Na našej planéte nájdeš miesta, kde čas a počasie fungujú tak trochu inak. Jasným príkladom je Antarktída. Na tomto kúsku ľadu a snehu leží južný pól a vidieť tu môžeš kolónie tučniakov. Je toho však oveľa viac, píše portál LadBible.
Podľa British Antarctic Survey je Antarktída „najdôležitejším prírodným laboratóriom na svete“ a tiež „miestom veľkej krásy a zázrakov“. Webová stránka vysvetľuje: „Jej zamrznuté kopce podnecovali predstavivosť verejnosti po celé generácie a okolo 30-tisíc turistov každoročne navštívi Antarktídu, aby zažili, aký je život v poslednej veľkej divočine Zeme.
Prírodný fenomén
Ak sa ti sem podarí prísť, budeš svedkom zvláštneho prírodného fenoménu. A ak ťa mrazivé počasie neláka, postačí ti video TikTokera Mattyho K Jordana. Práve ten sa so svojimi fanúšikmi podelil o zábery, ako na tomto mieste aktuálne vyzerá priemerná polnoc. A niektorí ľudia to nedokážu spracovať.
Keď totiž otvorí dvere šesť minút po polnoci na stanici, kde pracuje, na oblohe svieti slnko a osvetľuje celé okolie. Niektorí komentujúci zostali poriadne zmätený, no všetko má svoje logické vysvetlenie.
(ne)známy úkaz
Polnočné slnko alebo polárny deň je prírodný úkaz, ktorý sa vyskytuje severne od severného polárneho kruhu a južne od južného polárneho kruhu. Slnko vtedy ostáva viditeľné aj počas polnoci. Na póle trvá približne 6 mesiacov a jeho doba sa skracuje tým viac, čím je pozorovateľ bližšie k polárnej kružnici. Na polárnej kružnici trvá polárny deň len 24 hodín.
Na severnom póle nastáva polárny deň v období od jarnej rovnodennosti do jesennej rovnodennosti, čiže spravidla od 21. marca do 23. septembra. Na južnom póle sa začína polárny deň v čase jesennej rovnodennosti a končí sa v čase jarnej rovnodennosti. Na póle, na ktorom práve nie je polárny deň, panuje v tej dobe polárna noc, a teda úplná tma.