Ako to aktuálne vyzerá na južnom póle?TikTok/Matty Jordan
StoryEditor

VIDEO Ako aktuálne vyzerá noc na Antarktíde? Zábery z tohto mrazivého kúta Zeme ti vyrazia dych

Miroslav Kamody13.11.2024., 12:00h

Zvládol by si fungovať, keby vonku 24 hodín nonstop svietilo slnko? Pracovníci na Antarktíde si musia poradiť hneď s niekoľkými extrémami.

Lajkuj Brainee.sk na

Na našej planéte nájdeš miesta, kde čas a počasie fungujú tak trochu inak. Jasným príkladom je Antarktída. Na tomto kúsku ľadu a snehu leží južný pól a vidieť tu môžeš kolónie tučniakov. Je toho však oveľa viac, píše portál LadBible.

Podľa British Antarctic Survey je Antarktída „najdôležitejším prírodným laboratóriom na svete“ a tiež „miestom veľkej krásy a zázrakov“. Webová stránka vysvetľuje: „Jej zamrznuté kopce podnecovali predstavivosť verejnosti po celé generácie a okolo 30-tisíc turistov každoročne navštívi Antarktídu, aby zažili, aký je život v poslednej veľkej divočine Zeme.

image

Expedíciu na južný pól som si platil sám, stála ma 90-tisíc. Smrdel som ako opičí pavilón, hovorí Martin Navrátil

Prírodný fenomén

Ak sa ti sem podarí prísť, budeš svedkom zvláštneho prírodného fenoménu. A ak ťa mrazivé počasie neláka, postačí ti video TikTokera Mattyho K Jordana. Práve ten sa so svojimi fanúšikmi podelil o zábery, ako na tomto mieste aktuálne vyzerá priemerná polnoc. A niektorí ľudia to nedokážu spracovať.

Keď totiž otvorí dvere šesť minút po polnoci na stanici, kde pracuje, na oblohe svieti slnko a osvetľuje celé okolie. Niektorí komentujúci zostali poriadne zmätený, no všetko má svoje logické vysvetlenie. 

@mattykjordan This is what Antarctica looks like at midnight during 24 hour sun #antarctica #24hoursun #midnightsun ♬ original sound - Matty Jordan | Antarctica

(ne)známy úkaz

Polnočné slnko alebo polárny deň je prírodný úkaz, ktorý sa vyskytuje severne od severného polárneho kruhu a južne od južného polárneho kruhu. Slnko vtedy ostáva viditeľné aj počas polnoci. Na póle trvá približne 6 mesiacov a jeho doba sa skracuje tým viac, čím je pozorovateľ bližšie k polárnej kružnici. Na polárnej kružnici trvá polárny deň len 24 hodín.

Na severnom póle nastáva polárny deň v období od jarnej rovnodennosti do jesennej rovnodennosti, čiže spravidla od 21. marca do 23. septembra. Na južnom póle sa začína polárny deň v čase jesennej rovnodennosti a končí sa v čase jarnej rovnodennosti. Na póle, na ktorom práve nie je polárny deň, panuje v tej dobe polárna noc, a teda úplná tma.

Top rozhovor
menuLevel = 3, menuRoute = notsorry/news/cestovanie, menuAlias = cestovanie, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
13. november 2024 12:02