Demänovská ľadová jaskyňaWikipedia/jojo/
StoryEditor

Z Demänovskej ľadovej jaskyne mizne ľad. Kvôli klimatickej zmene takmer úplne prišla o svoju unikátnu výzdobu

ČTK26.12.2023., 10:04h

Klimatická zmena spôsobila v jednej z najviac navštevovaných jaskýň na Slovensku, Demänovskej ľadovej jaskyni, výrazný úbytok ľadu a takmer úplne ju pripravila o ľadovú výzdobu.

Lajkuj Brainee.sk na

Zmenené klimatické podmienky v posledných rokoch prispeli podľa vedúceho úseku ochrany jaskýň Správy slovenských jaskýň k tomu, že v tej Demänovskej zostal len zlomok z asi tisíc metrov kubických ľadu, ktorý tam bol ešte pred dvoma desiatkami rokov. Očakáva sa, že jaskyňa môže prísť o ľadovú zásobu, ak bude doterajší vývoj klímy pokračovať.

„Ľadová jaskyňa tvarom podzemných priestorov vytvorí akoby pascu pre studený vzduch, ktorý v podzemí stagnuje. Keď je tuhšia zima, steny jaskyne viac premrznú a padajúca voda presakujúca cez strop jaskyne, najmä na jar z roztápajúceho sa snehu nad jaskyňou, zamrzne,“ povedal Pavel Bella.

image

Slovensko je rajom jaskýň. Ktoré môžeš navštíviť, aká doslova mizne a prečo je jedna svetovým unikátom?

Dodal, že v slovenských podmienkach by mali byť čo najtuhšie zimy, mal by napadnúť sneh, ktorý by sa potom na jar pomaly roztápal a v lete by sa nemali vyskytovať intenzívne dažde. Voda z nich totiž vo veľkom množstve preniká do jaskyne a rozpúšťa ľad. Klimatická zmena však spôsobila, že vhodné podmienky Demänovská ľadová jaskyňa v posledných rokoch nemá, podobne je to v mnohých ďalších ľadových jaskyniach vo svete.

image

Klimatická zmena však spôsobila, že vhodné podmienky Demänovská ľadová jaskyňa v posledných rokoch nemá, podobne je to v mnohých ďalších ľadových jaskyniach vo svete.

Facebook/najkrajšie Miesta Na Slovensku/

Návštevníci tejto slovenskej jaskyne, ktorá sa nachádza pri Liptovskom Mikuláši a pri ceste vedúcej do známeho lyžiarskeho strediska Jasná, tak podľa odborníka SSJ môžu byť sklamaní, hlavne pri porovnaní rozsahu terajšej ľadovej výzdoby so stavom v minulosti. „Nepochybne by bolo atraktívnejšie pre návštevníkov, ak by tam ľad ďalej bol,“ uviedol Bella.

Za ľadom do Dobšinskej

Oveľa väčšiu zásobu ľadu má na Slovensku Dobšinská ľadová jaskyňa, kde bolo v prvej polovici 90. rokov vyše 110 tisíc metrov kubických ľadu. Táto jaskyňa je zapísaná na zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

image

 Očakáva sa, že jaskyňa môže prísť o ľadovú zásobu, ak bude doterajší vývoj klímy pokračovať.

Facebook/michal Sabo/

„Je tam zaľadnený väčší priestor a na uchovanie ľadu pomáha aj stabilnejšia mikroklíma v spodnej časti jaskyne. V hornej časti jaskyne však tiež dochádza k úbytku ľadu,“ povedal Bella. Dodal, že strate ľadovej výzdoby nečelia len jaskyne na Slovensku, ale aj jaskyne podobného typu v iných regiónoch, najmä v miernom pásme.

Správa slovenských jaskýň sa stará o viac ako desiatku sprístupnených jaskýň, vrátane dvoch spomínaných ľadových.

Portál iDnes patrí do portfólia vydavateľstva Mafra, ktorého súčasťou je aj Brainee.

Top rozhovor
menuLevel = 3, menuRoute = notsorry/news/cestovanie, menuAlias = cestovanie, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
21. január 2025 15:11