Nová interaktívna mapa Antipodesmap odhaľuje, že väčšina najľudnatejších miest našej planéty má opačný bod niekde v oceáne. Samozrejme, vzhľadom na to, že povrch Zeme tvorí približne 71 percent vody, je to aj celkom pochopiteľné.
Z Pekingu do Argentíny
Existuje však množstvo ďalších miest, ktoré tvoria protipól - vrátane Aucklandu na Novom Zélande so Sevillou a Malagou v Španielsku, ako aj Šanghaja v Číne s hlavným mestom Argentíny Buenos Aires.
Vykopaním jamy z centra Pekingu by si sa vynoril v Rio Negro, neďaleko Bahia Blanca v Argentíne. Jedným príkladom dvoch presných protinožcov je Ulan Ude v Rusku a čilské Puerto Natales.
Väčšina miest končí v oceáne
Američan, ktorý kopal dieru z Times Square v New Yorku, by skončil v oceáne pri pobreží Austrálie, zatiaľ čo Briti, ktorí sa dostali pod budovy parlamentu, by sa opäť objavili pri pobreží Nového Zélandu. Rusi kopajúci z Moskvy by sa ocitli uprostred Pacifiku.
A ak by si bol v Tokiu a chceli by ste sa dostať na druhú stranu Zeme, bol by si pri pobreží Uruguaja. Podobne je to aj zo Slovenskom, Ocitol by si sa vyše tisíc kilometrov od pobrežia Nového Zélandu.
V čisto teoretickej rovine, ak by sa ti podarilo prevŕtať dieru krížom cez planétu a ak by si sa rozhodol do nej skočiť. Podľa výskumu Alexandra Klotza, postgraduálneho študenta fyziky na McGill University v Montreale v Kanade a publikovaný v The American Journal of Astrophysics by si padal 38 minút, uvádza DailyMail.