Moderná doba išla na fitness, kondíciu a zdravie sofistikovanejšie. Nie vždy účinnejšie, za to ale efektívne, niekedy až s nádychom bizarnosti, takmer vždy s vierou v pokrok a silu technológií, píše sa na portál iDnes.cz.
Prenosná sauna: do vreca!
Zdravotné benefity saunovania boli známe dlho, moderná doba ale prišla aj na tomto poli s vylepšením. Vylepšenie malo prospešnú činnosť urobiť dostupnejšou, napríklad aj na cestách.
Reduc-o-matic prišiel na trh v 40. rokoch. V podstate to bolo veľké vrece, ktoré pohltilo telo až po hlavu a do neho sa vpúšťali horúci vzduch, aby vytvorili efekt sauny. A je to vynález, ktorý nevzal čas, prečkal dodnes.
Vibračné pásy: cvič bez pohybu
Prečo si drtiť telo či prelievať pot? Starej škole posilňovania odzvonili moderné časy, jej hranice padli. Teraz je vďaka ľudskému vedeniu, ľudskému apetítu po pokroku možné vyjsť v ústrety aj ľudskej pohodlnosti.
Svalovú kondíciu, krvný obeh, energiu, silu, štíhle telo malo zaistiť vibračné zariadenie viacerých druhov. Sľubovali fitness benefity, zatiaľ čo od užívateľov vyžadovali len minimálne úsilie. O zvyšok sa postarala technológia. Stačí 15 minút denne, zatiaľ čo si budeš čítať, pozerať televíziu alebo si dokonca pospíš, sľubovala podľa portálu Kansas Historical Society reklama z roku 1958.
Vibračné pomôcky zažili dva vrcholy, prvý prišiel v prvých 30. rokoch 20. storočia, druhý potom v 50. a 60. rokoch.
Mechanický býk: extravagantné posilnenie stredu
Žena v sedle sa volá Aileen Allenová a bola nielen hviezdou nemého plátna, ale tiež americkou olympijskou reprezentantkou v potápaní a trénerkou atletického družstva. Prečo je na fotografii v sedle bizarného prístroja? Pretože toto mechanické rodeo sa používalo, snímok je z roku 1928 a vznikol v elitnom gymnáziu pre študentky bohatých rodín v Pasadene, pre cvičenie.
Ani dnes nie sú mechanické kone alebo býci len výzvou v amerických baroch. „Testujú rovnováhu a silu, vypracovávajú stred tela. Skutočne to funguje, čo sa týka vnútornej strany stehien, brušného svalstva a chrbta,“ opisoval v roku 2011 Jilian Lambert pre portál BBC, ktorý viedol lekcie Bull Fitness v americkom Austine.
Pružiny: predpotopný nápad z 20. storočia
Niektoré fitness „vymoženosti“ síce prinieslo 20. storočia, pokroku a sofistikovaným technológiám ale príliš nezodpovedali. Tomuto „vynálezu“ stačil kus pružiny. Vyzerali podradne, ako by boli poskladané z nálezov zo smetiska. A jeho reklama ale sľubovala nemožné: mal ženám pomôcť vybrúsiť tie najpôvabnejšie nohy.
Svojrázny silový tréning mali dámy, prirodzene, s pripútanými nohami absolvovať v topánkach s vysokými podpätkami.
Draisina: nielen krkolomný dopravný prostriedok
Vynašiel ho nemecký lesník celým menom Karl Friedrich Christian Ludwig. Jeho draisina, neskôr velocipéd, reagovala na nedostatok koní ako dopravných prostriedkov, mala dať jazdcom šancu pohybovať sa vlastnou silou. S jej rozšírením ale vznikli veľké problémy, cesty boli v takom hroznom stave, že jazdci namiesto nich jazdili po chodníkoch. Následok? Množstvo nehôd a zrážok.
V Spojených štátoch ale mali velocipédy popularitu, samozrejme, nielen ako dopravný prostriedok. Športovci v nich objavili cvičebnú pomôcku. „Na cvičebný spôsob s tým fyziologicky skonštruovaným strojom nahliadam ako na jeden z najoslnivejších objavov 19. storočia,“ cituje Scientific American jedného z ľudí cvičiacich s draisinou.
Portál iDnes patrí do portfólia vydavateľstva Mafra, ktorého súčasťou je aj Brainee.