Žobranie je pravdepodobne niečo, čo mnohí vnímajú ako definitívne poslednú možnosť, ak by náš život obrátil hore nohami. Ako píše portál Unilad, prináša so sebou ohromujúcu váhu spoločenského tlaku a zahanbenie z toho, že žiadame o pomoc. Nehovoriac o tom, že spoločnosť tieto osoby často považuje za takmer neľudské.
Nie každý, kto na ulici žobre, je však v rovnakej situácii. Jasným príkladom toho je Bharat Jain, ktorá žobre od cudzincov v Bombaji, indickom finančnom hlavnom meste. Zvyčajne si denne zarobí približne 2 500 rupií (necelých 30 eur) za deň, respektíve 75-tisíc rupií (813 eur) mesačne.
Zo žobrania biznis
Možno sa ti to nezdá ako veľká suma peňazí, no Bharat dokázal premeniť skromnosť a šetrenie na formu umenia. Podľa denníka The India Times vlastní dvojizbový byt v Bombaji a tiež prenajíma svoje dva obchody v Thane za 30 000 rupií (325 eur) mesačne. Všetko si pritom kúpil z výnosov zo žobrania.
Samotný Bharat nemá žiadne vzdelanie, lebo jeho rodina nemala žiadne peniaze. Zaprisahal sa, že jeho deti tak žiť nebudú, a preto im zabezpečil kláštornú školu, kde nadobudnú formálne vzdelanie. Tento žobrák strávi desať až dvanásť hodín žobraním okolo železničnej stanice Chhatrapati Shivaji Terminus a športoviska Azad Maidan.
Nadpriemerný príjem
Vďaka tomuto „zamestnaniu” bol schopný kúpiť si dvojizbový byt v hodnote približne 12 miliónov rupií (vyše 130-tisíc eur). Je nutné dodať, že aj keď zárobok necelých 30 eur denne sa nemusí zdať veľa, nižšie životné náklady a nízke ceny nehnuteľností v Indii znamenajú, že jeho zisk má väčšiu kúpnu silu. Hodnota jeho majetku je preto údajne až milión dolárov.
813 eur mesačne je v skutočnosti vyšší príjem ako je priemerný plat na pohodlné bývanie v Bombaji, ktorý sa pohybuje okolo 650 eur. Nie je preto žiadnym prekvapením, že Bharat dostal prezývku „najbohatší žobrák sveta“. A nič nenasvedčuje tomu, že by sa chystal skončiť. Aj napriek radám svojej rodiny ho totiž na jeho obľúbených miestach nájdeš žobrať aj dnes.