Fasting.Dreamstime/ Stephanie Frey/
StoryEditor

Čo sa deje s telom počas 36-hodinového pôstu? Vedci popisujú pozitívne účinky, no nie je vhodný pre každého

Sarah Dobiašová22.05.2025., 11:00h

Pôst si získava popularitu nielen medzi tými, ktorí chcú schudnúť, ale aj pre jeho regeneračné účinky. Počas 36 hodín bez jedla sa v tele odohráva séria procesov - od spaľovania tukov až po bunkovú očistu. Pozri sa, čo sa deje hodinu po hodine.

Lajkuj Brainee.sk na

Držať pôst nie je pre každého a rozhodne by mal byť sprevádzaný dostatočnou hydratáciou a prípadne aj odborným dohľadom. No ak sa naň pozrieme z pohľadu telesných procesov, 36-hodinová pauza od jedla môže spustiť fascinujúce zmeny v našom organizme.

Po 4 hodinách

Tvoje telo ešte len začína reagovať. Hladina inzulínu mierne klesá a ako prvé sa na spaľovanie využívajú zásoby cukru – ide o takzvanú anabolickú fázu, v ktorej sa ešte stále udržiava svalová hmota.

Po 12 hodinách

Prechod do ketózy – telo začína spaľovať tuky ako zdroj energie. Inzulín klesá ešte viac a metabolizmus sa preorientuje na rezervy.

Po 16 hodinách

Prichádza proces autofágie – prirodzené „upratovanie“ buniek. Poškodené časti sú rozkladané a recyklované, čo prispieva k očiste organizmu.

image

Mrkva ako tajná zbraň: Britskí piloti napálili počas druhej svetovej celý svet a zrodili legendu, ktorej sa verí dodnes

Po 24 hodinách

Začína sa hlbšia bunková oprava, znižuje sa zápal, zlepšuje sa inzulínová citlivosť a telo sa lepšie pripravuje na ďalší chod bez potravy.

Po 30 hodinách

Nastáva prudký nárast rastového hormónu, ktorý chráni svaly a zároveň podporuje spaľovanie tukov – ideálny stav pre regeneráciu bez straty svalovej hmoty.

Po 36 hodinách

Vrchol autofágie. Telo dosahuje maximálnu schopnosť čistiť sa, obnovovať tkanivá a podporovať metabolizmus. Ide o akýsi „biologický reštart“, ktorý mnohí priaznivci pôstu považujú za jeho najväčší prínos.

Nie je to pre každého

Hoci pôst môže priniesť benefity, odborníci upozorňujú, že väčšina štúdií bola zatiaľ vykonaná na zvieratách. Profesor James Betts z britskej University of Bath upozorňuje, že dlhodobé pozitívne účinky u ľudí ešte nie sú dostatočne vedecky podložené.

36 hodín bez jedla môže znieť extrémne, no pre mnohých to predstavuje cestu k očiste tela i mysle. Ak ťa myšlienka pôstu láka, nezabudni, že najdôležitejšie je bezpečnosť, hydratácia a individuálny prístup. A predtým, než sa do toho pustíš, poradiť sa s lekárom je ten najrozumnejší prvý krok.

Top rozhovor
menuLevel = 2, menuRoute = notsorry/news, menuAlias = news, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
09. jún 2025 23:16