Aztécka píšťalka smrti.Pixlr/Wikimedia/
StoryEditor

VIDEO Nič strašidelnejšie nezačuješ. Tieto zvuky, ktoré ľudia počuli pred smrťou, pripomínajú ľudské výkriky

Sarah Dobiašová23.11.2024., 11:00h

Pred viac než 500 rokmi existoval nástroj, známy ako Aztécka píšťalka smrti, ktorá vydávala desivý zvuk spojený s rituálmi ľudských obetí a bojmi. Tento zvuk mal za cieľ vyvolať strach a paniku. Nedávna štúdia ukázala, že aj dnes dokáže tento zvuk spôsobiť mrazivú reakciu.

Lajkuj Brainee.sk na

Aztécka píšťalka smrti je zvukový nástroj tvaru lebky, ktorý sa používal v období medzi rokmi 1250 a 1521. Archeológovia, ktorí ho objavili v hroboch, boli najprv zmätení jeho neobvyklým tvarom. Keď sa však niekto odvážil zahrať na tento nástroj, vydal zvuk, ktorý sa nedal porovnať s ničím iným. Pripomínal ľudské výkriky v agónii, zmiešané s prízrakmi vetra, čím sa stal jedným z najstrašidelnejších zvukov, aké kedy ľudia počuli. Tento zvuk, ktorý je tak silne spätý s nástrojmi používanými v bojoch a obetných rituáloch, sa stal predmetom záujmu aj v modernej vede.

Výskum ukázal desivé reakcie

V nedávnej štúdii vedci zistili, že tento dávny zvuk stále vyvoláva u ľudí mimoriadne silné negatívne emócie. Štúdia využila funkčnú magnetickú rezonanciu (fMRI) na monitorovanie reakcií mozgu, keď účastníci počuli pôvodné aztecké píšťalky, ich repliky a ďalšie podobné zvuky. Väčšina ľudí, ktorí nikdy predtým nepočuli tento zvuk, reagovala s pocitmi strachu a nevoľnosti. Zvuk vyvolával reakcie spojené s nebezpečenstvom, ako sú výstrely, krik, alebo pocity naliehavosti a paniky. Podľa profesora Saschu Frühholza, ktorý vedie tento výskum, zvuk znie ako ľudský výkrik, a preto vyvoláva v mozgu veľmi silnú, až šokujúcu reakciu.

Záhadné účely a historické využitie

Hoci nie je úplne jasné, na čo presne slúžili tieto píšťalky v minulosti, predpokladá sa, že ich používali počas bitiek alebo na vyvolanie strachu počas rituálnych obetí. Píšťalky totiž svojím zvukom dokázali zastrašiť obete ešte pred ich smrťou. Pre archeológov a historikov je stále otázne, či tento nástroj slúžil na odstrašenie nepriateľa v boji, alebo mal čisto rituálne účely. Faktom však je, že tento desivý zvuk mal na svojich poslucháčov šokujúci a nezmazateľný vplyv.

image

Pojedali svojich mŕtvych kolegov, aj deti. Kanibalizmus bol rituálom aj pochybnou liečbou

Mozog moderného človeka a smrťová píšťalka

Výskumy naznačujú, že kombinácia prírodných a neprirodzených zvukov spôsobuje, že tento zvuk je pre náš mozog mimoriadne neznesiteľný. Keď účastníci počúvali tento zvuk, ich mozgy sa snažili dekódovať pôvod zvuku, čo spôsobovalo zvýšenú aktivitu v oblastiach mozgu zodpovedných za spracovanie zvukov. Tento zvuk, plný chaosu a nesúrodých tónov, vedie k tomu, že mozog zostáva zmätený a šokovaný, čo môže byť jedným z dôvodov, prečo sa ho ľudia dodnes boja. 

Aztecký smrťový píšťalka teda nie je len zaujímavým artefaktom z minulosti, ale aj fascinujúcim predmetom, ktorý nám ukazuje, ako silno môžu zvuky ovplyvniť naše emócie a správanie. Tento dávny nástroj, aj keď je z inej doby, stále dokáže vzbudiť strach v moderných ľuďoch a ukazuje, akú moc môže mať zvuk na naše prežitie a pocity.

menuLevel = 2, menuRoute = notsorry/news, menuAlias = news, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
08. január 2025 01:59