Situácia bola obzvlášť zlá pre Afroameričanov v bývalých štátov Konfederácie, medzi ktorými bol z rasového násilia najhorší asi Kentucky. Zvlášť nechutný čin sa stal v Mayfielde v decembri 1896, kedy zlynčovali bieli obyvatelia mesta v priebehu 24 hodín medzi 21. a 22. decembrom dvoch Afroameričanov. Jedného za menšie nezhody s belochom a druhého, Jima Stonea, za údajné znásilnenie, uvádza History Collection. Na lístku pripojenom k Stoneovej hojdajúcej sa mŕtvole bolo varovanie, aby všetci obyvatelia tmavej pleti opustili mesto.
V reakcii na túto jednoznačnú hrozbu sa miestne afroamerické obyvateľstvo ozbrojilo. Medzi bielym obyvateľstvom mesta sa rozšírili chýry, že do mesta pochoduje 250 mužov, a bol vyhlásený výnimočný stav.
Ku ozbrojenému konfliktu prišlo 23. decembra. Ako prvé padli obchody, ktoré patrili afroameričanom. Od šiestej hodiny večer mali ženy a deti zákaz vychádzania. Do mesta Fulton v štáte Kentucky bola odoslaná žiadosťou o posily, tie dorazili do Mayfieldu krátko po polnoci.
V meste zvonil požiarny zvon a na verejných priestranstvách sa rozmiestnili obranné hliadky, ktoré čakali na útok. Podľa správ sa Afroameričania mali ozbrojovať v neďalekom meste Paducah.
Nevinná obeť
Nakoniec k streľbe došlo na vlakovej stanici, kde o život prišli traja Afroameričania, vrátane Willa Sueta, tínedžera, ktorý práve vystúpil z vlaku, aby strávil Vianoce so svojou rodinou. V meste padli stovky výstrelov a boli vypálené mnohé budovy.
Na Štedrý večer sa hrozba skončila a posily boli poslané domov. Bolo zvolané masové zhromaždenie a petícia, ktorú podpísalo viac ako 100 Afroameričanov, žiadala o mier medzi rasami.