Peklo na Havaji pokračuje.Matthew Thayer/Tasr
StoryEditor

Peklo na Havaji pokračuje. Zničujúce požiare si vyžiadali už 53 obetí

TASR11.08.2023., 10:04h

Počet obetí ničivých lesných požiarov v americkom štáte Havaj stúpol už na 53. Oznámil to vo štvrtok tamojší guvernér Josh Green, podľa ktorého počet obetí pravdepodobne ešte narastie.

Lajkuj Brainee.sk na

Plamene v severozápadnej časti ostrova Maui, najmä v meste Lahaina a jeho okolí, zničili už viac ako 1000 budov. Lahaina podľa Greena až na pár výnimiek celá vyhorela. Záchranné práce naďalej pokračujú, dodal.

Na Havajských ostrovoch ide o najtragickejšiu prírodnú katastrofu od roku 1960, keď si vlna cunami, ktorá zasiahla ostrov Havaj, vyžiadala 61 obetí, píše AP. Green sa obáva, že počet obetí tohtoročných ničivých lesných požiarov bude značne vyšší, ako pri tragédii z roku 1960.

Zároveň ide o najsmrteľnejší lesný požiar v USA od roku 2018, keď si ničivé plamene v Kalifornii vyžiadali 85 obetí. Požiare poháňané suchom a silným vetrom, ktorý spôsobuje hurikán Dora prechádzajúci južne od Havajských ostrovov, vypukli na Maui v utorok. Desiatky ľudí utrpeli zranenia, niektorí vážne. Úrady z ostrova evakuovali tisíce ľudí.

Na ostrove sú aj Česi

Na tomto ostrove sa nachádzajú aj šiesti občania Českej republiky, povedal hovorca českého rezortu diplomacie Daniel Drake pre spravodajský server Novinky.cz. „Náš honorárny konzulát je v kontakte s miestnymi úradmi a o vývoji nás bude informovať,“ dodal.

image

Havaj v plameňoch. Ľudia pred požiarmi utekali do oceánu, celé historické mesto ľahlo popolom

Požiare vypukli aj na ostrove Havaj, podľa miestnych úradov ich však hasiči dokázali dostať pod kontrolu, píše agentúra AFP. Tamojšie úrady zranenia ani poškodené budovy nehlásili.

Americký prezident Joe Biden vyhlásil lesné požiare na Havaji za katastrofu. Uvoľnil tak federálne fondy pre najviac zasiahnutý ostrov Maui.

menuLevel = 2, menuRoute = notsorry/news, menuAlias = news, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
24. september 2023 04:56