Lukašenko chce znárodniť McDonald.Reuters/
StoryEditor

Fungoval a funguje. Ale už je to náš podnik. Lukašenko chce znárodniť McDonald‘s aj IKEU

ČTKiDnes.cz13.12.2022., 12:00h

Bieloruský autoritársky vodca Alexander Lukašenko označil sieť reštaurácií McDonald‘s v Bielorusku za „náš podnik“ a odporučil znárodniť aj ďalšie podniky, ktorých zahraniční vlastníci pod vplyvom západných sankcií proti Minsku odišli z Bieloruska.

Lajkuj Brainee.sk na

„Pokiaľ ide o podniky, ktoré založili zahraniční investori, alebo sprivatizované podniky, ktoré získali zahraniční investori, ktorí ale odišli, zamávajte im, ale majetok si nechajte,“ povedal Lukašenko svojim podriadeným. „Hovorím to na príklade McDonald‘s. Fungoval a funguje. Ale už je to náš podnik,“ vyhlásil. „Naši ľudia nie sú hlúpejší. Dokážu žemľu rozrezať a dať dovnútra list šalátu či kus salámy. Presne tak sa to aj stalo. Všetko tu zostalo, nič si neodniesli. Inak by som stínal hlavy vinníkov. Nikto si nič nesmie odniesť,“ dodal.

Lukašenko zdôraznil, že hneď po odchode investorov sa podnik musí bezodkladne znárodniť, bez čakania na ďalšie formality a dokumenty. Ako ďalší konkrétny príklad spomenul odchod švédskeho nábytkového reťazca IKEA. 

Server pripomenul, že reštaurácia McDonald‘sv Bielorusku mal minulý mesiac prevziať ruský nástupca amerického reťazca Vkusno aj točka (Chutne a bodka). Ale Lukašenko vyhlásil, že McDonald‘s by mali nahradiť bieloruské podniky.

image

Ruský Mekáč lieta v problémoch. Najprv predávali plesnivé burge, teraz ľuďom zakázali fotiť jedlo

Výsledkom je, že od konca novembra reštaurácie, spravované firmou KSB Viktori Restorany, fungujú bez akéhokoľvek firemného štítu či obchodnej značky a logotypu, ale s novým jedálničkom, ktorý podľa portálu budí kritiku spotrebiteľov. Namiesto predchádzajúcich dlhých radov na cheeseburger tak býva vo vnútri skôr prázdno.

Spomínaná firma podľa dostupných informácií predtým pôsobila ako franšíza McDonald‘s so 14 reštauráciami a piatimi kaviarňami v Minsku a jednou reštauráciou vo Vitebsku.

image

Toto chceli Rusi? V novom McDonalde ponúkajú zákazníkom plesnivé burgre, FOTO ako dôkaz

Lukašenko sa spolu s Putinom zamerali na sebestačnosť a čisto domácu výrobu vo všetkých odvetviach. Príkladom je aj socialistický automobil Volga, ktorý chú posunúť na vyššiu úroveň. „Prezident Putin a ja sme uzavreli tvrdú dohodu. Ak odídete, odíďte. Budeme rozvíjať naše kompetencie, našu výrobu sami. GAZ bude vyrábať Volgu, ktorú posunieme na vyššiu úroveň," prezradil. 

Portál iDnes.cz patrí pod vydavateľstvo Mafra, ktorého súčasťou je aj Brainee.sk

 

menuLevel = 2, menuRoute = notsorry/news, menuAlias = news, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
23. júl 2024 06:54