Zelenskycj obvinil Rusko z ekocídy. Na brehy Čierneho mora vyplavilo tisícky delfínovEvgeniy Maloletka/Tasr
StoryEditor

Rusi vyhubili na Ukrajine tisíce delfínov. Zelenskyj obvinil Putina z ekocídy

TASR08.12.2022., 09:00h

Vojna na Ukrajine okrem ľudí ovplyvnila aj zvieratá. Najnovšie Zelenskyj zverejnil správu o uhynutých delfínoch a obviňuje Rusko z ekocídy.

Lajkuj Brainee.sk na

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil v stredu Rusko zo spáchania tzv. ekocídy, a to pre skazu, akú invázia napáchala vo voľnej prírode na Ukrajine. TASR o tom informuje na základe správy AFP. 

Na brehy Čierneho mora podľa Zelenského vyplavilo tisícky uhynutých morských cicavcov vrátane desaťtisícov delfínov. „A to je len malá časť z ničivých následkov (vojny),“ povedal. „Ruská vojna má obrovský dosah na prírodu v našej krajine,“ dodal a odsúdil ruskú „ekocídu na Ukrajine“.

Na vládnej platforme United24, zameranej na získavanie darov pre Ukrajinu, Zelenskyj zverejnil správu o situácii v prírodnej rezervácii Tuzlovské lagúny v Odeskej oblasti. 

„Odhadujeme, že v dôsledku vojny uhynulo prinajmenšom 50 000 delfínov,“ tvrdí v nej Ivan Rusev, výskumný pracovník rezervácie. Dodáva, že to je zhruba 20 percent z celkového počtu delfínov v Čiernom mori. 

Mnoho vedcov vrátane Ruseva obviňujú z tejto tragédie sonary ruských bojových lodí. Pomocou sonarov dokážu identifikovať nepriateľské ponorky aj na veľkú vzdialenosť. Pre mnoho morských cicavcov však spôsobujú v ich prostredí nadmerný hluk, ktorý môže mať fatálne následky. 

image

Keď sa vojna prediera krajinou, príroda je na poslednom mieste. Zdevastovaná Ukrajina sa už možno nespamätá

Rusev ešte v auguste odhadoval v rozhovore pre AFP úbytok čiernomorskej populácie delfínov spôsobený inváziou na asi dve percentá (5000 uhynutých zvierat).

AFP pripomína, že v Čiernom mori žili v 20. storočí približne dva milióny delfínov; k ich úbytku však prispeli rybolov a znečistenie. V roku 2020 ich tam podľa prieskumu bolo už len približne 250 000. 

menuLevel = 2, menuRoute = notsorry/news, menuAlias = news, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
24. máj 2023 23:09