Pozri si aké umelecké diela sa dajú vytvoriť z použitých žabiek.Twitter.com/ Ocean Sole/
StoryEditor

Nekončia v oceánoch, ako ostatný odpad. V Afrike recyklujú žabky, vyrábajú z nich neuveriteľné veci

Michal Čiernik14.11.2022., 08:00h

Pohodlné žabky na nohách, drink v ruke a horúce dni pri vode. Idylka, ktorá na Slovensku pomaly končí a letné veci každému pomaly miznú zo šatníka. Kreatívna skupina ľudí však dokáže nepotrebným letným doplnkom vdýchnuť nový život.

Lajkuj Brainee.sk na

Žabky, ktoré neodmysliteľne patria k letu, nahrádzajú čižmy do upršanej jesene a zimy. Túto pohodlnú ale nie veľmi odolnú obuv často meníme už po jednej sezóne, alebo ich máme doma hneď niekoľko párov. Potom, ako sa ich rozhodneme vyradiť a vyhodiť, často končia s ostatným odpadom tam, kde to nečakáme. Áno, aj náš odpad môže skončiť v oceánoch a stáva sa z neho problém pre iných.

V africkej Keni však vznikla organizácia Ocean sole, ktorá sa zameriava primárne na plážové žabky, gumené papuče a polyuretánové matrace. Konkrétne na ich recykláciu. Vyzbierané žabky z pláží a vodných tokov v Keni následne čistia a používajú na výrobu pestrofarebných, unikátnych hračiek a sôch. Žabky lepia na veľké bloky, z ktorých kreatívny tím remeselníkov vyrezáva tie najkrajšie sochy. Zo žabiek ožívajú slony, žirafy, levy, nosorožce a mnohé ďalšie známe zvieratá z afrických saván.

Firma okrem záchrane životného prostredia prispieva v krajine so 40 percentnou nezamestnanosťou aj potrebnými pracovnými miestami. „Naším cieľom je recyklovať milión žabiek ročne, recyklovať viac ako jednu tonu polystyrénu mesačne a zachrániť viac ako päťsto stromov ročne, používaním žabiek namiesto dreva,“ uvádzajú na svojom webe. Okrem manuálneho čistenia prírody, prispievajú na ochranu prírody aj 15 percentami z celkových príjmov.

image

Keď sa vojna prediera krajinou, príroda je na poslednom mieste. Zdevastovaná Ukrajina sa už možno nespamätá

Premieňaním žabiek na originálne umelecké diela zvyšujú aj vizuálne povedomie o konkrétnom probléme, ktorý my Slováci až tak nepociťujeme. Krajiny, ktoré však ležia v blízkosti oceánov a morí, musia priamo čeliť aj nášmu odpadu, ktorý obmýva ich pláže. Plávajúci plastový odpad sa v oceáne desiatky rokov nabaľuje na seba a vytvoril takzvaný ôsmy kontinent. Má rozlohu tri krát väčšiu ako Francúzsko a obsahuje 80 000 ton plastu. Medzi ktorým plávajú aj plážové žabky, ktorých celosvetový obrat sa odhaduje až na 15 miliárd, čo je viac ako celý trh so športovou obuvou.

Top rozhovor
menuLevel = 2, menuRoute = notsorry/news, menuAlias = news, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
21. január 2025 13:23