Britský občan Aiden Aslin.TASR/AP
StoryEditor

V cele pre dvoch boli štyria. Spali na matraci plnom švábov a vší. Muž opísal, ako ho Rusi zajali, a potom týrali

ČTK25.09.2022., 14:00h

V máji ho súd odsúdil na smrť. Oznámili mu, že bude zastrelený. Stále však veril, že uvidí svetlo na konci tunela.

Lajkuj Brainee.sk na

Britský občan Aiden Aslin v prvom rozhovore po prepustení zo zajatia opísal britskému denníku The Sun, ako ho ruskí vojaci v bojoch na východe Ukrajiny zajali, a potom týrali. Na Ukrajine ho držali päť mesiacov, prepustený bol tento týždeň v rámci veľkej výmeny zajatcov. Povedal, že s ním zaobchádzali horšie ako so psom, bili ho, pobodali, a každé ráno musel spievať ruskú hymnu.

„Nemyslel som si, že vyviaznem živý,“ uviedol Aslin, ktorý sa v sobotu po mnohých mesiacoch videl s matkou a ukrajinskou snúbenicou. Narodil sa síce v Newarku v Británii, no v roku 2018 začal nový život na Ukrajine, kde sa zamiloval. Po ruskej invázii sa pripojil k ukrajinským jednotkám bojujúcim proti ruským okupantom.

Situácia sa zhoršila, keď jeho jednotke v apríli počas krvavého obliehania Mariupolu došlo jedlo aj munícia. Predtým však zavolal svojej matke aj snúbenici, aby im povedal, že „nech sa bude diať čokoľvek, ešte sa uvidia“.

Bodol ho do chrbta 

Čoskoro sa ale začal obávať, že jeho dni sú sčítané. Rusi ihneď pri prezeraní jeho pasu zistili, že nie je Ukrajinec. „Povedal som im, že som z Británie, a dostal som ranu do tváre,“ popísal Aslin. Následne ho odviezli do separatistickej Doneckej ľudovej republiky, kde ho pri výsluchu neustále bili obuškom.

Spomína, že jeden z dôstojníkov fajčil cigaretu a spýtal sa ho – vieš, kto som? Keď odpovedal, že nevie, Rus pokračoval so slovami „som tvoja smrť“. 

Následne sa ho opýtal, či vidí, čo mu urobil a ukázal na jeho chrbát. „Potom som videl nôž a uvedomil som si, že ma bodol,“ popísal Aslin.

Následne sa dôstojník zajatého Brita spýtal, či chce „rýchlu alebo krásnu smrť“. Keď odvetil, že rýchlu, dôstojník sa zasmial a povedal: „Nie, budeš mať krásnu smrť a ja sa o to postarám.“

V malej cele pre dvoch ľudí boli štyria a museli spať na matraci plnom švábov a vší. Keďže nemali záchod, používali prázdne fľaše.

image

Kov mu z paže vytiahli hrdzavými kliešťami. Svet šokoval stav ukrajinského zajatca

Vedel, že uvidí svetlo na konci tunela 

V máji ho súd v samozvanej proruskej Doneckej ľudovej republike odsúdil na smrť. Bolo mu oznámené, že bude zastrelený. „Počas piatich mesiacov v zajatí som nemohol plakať. Keď som počul, že nado mnou vyniesli rozsudok smrti, chcel som plakať, ale jednoducho som nemohol,“ popísal. 

„Napriek tomu všetkému, čím som si prešiel, som ale vedel, že skôr alebo neskôr uvidím svetlo na konci tunela. Že sa vrátim a uvidím svoju rodinu,“ dodal.

Všetko sa zmenilo až tento týždeň, keď ho odviedli z cely, zakryli mu hlavu a odviezli nákladným autom na letisko v Rostove na Done. Boli tam aj ďalší spoluväzni - John Harding, Shaun Pinner, Dylan Heal a Andrew Hill. „Počul som, ako jeden z vojakov hovorí slovo výmena. Začal som sa radovať,“ uviedol Aslin s tým, že neustále si myslel, že to len prepočul.

Keď po niekoľkých hodinách dorazili na letisko, snažil sa zistiť, kde je. Až tam mu došlo, kde sa nachádza. 

Prepustenie zajatých cudzincov podľa saudskoarabského ministerstva zahraničia sprostredkoval korunný princ Muhammad bin Salmán. Kľúčovú úlohu zohral aj oligarcha Roman Abramovič, ktorého Londýn po ruskom útoku na Ukrajinu kvôli jeho väzbám na ruského prezidenta Vladimíra Putin zaradil na sankčný zoznam.

menuLevel = 2, menuRoute = notsorry/news, menuAlias = news, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
01. október 2023 01:58