Srbsko ruší celoeurópsku udalosť pre LGBTQ komunitu EuroPride. Unsplash/raphael Renter/
StoryEditor

Celoeurópsku akciu pre LGBTQ komunitu EuroPride, ktorá sa mala konať v Srbsku, zrušili. Čo je príčinou?

TASR27.08.2022., 16:04h

Veľká Pride akcia určená LGBTQ komunite sa tento rok mala konať v Srbskom Belehrade. Krajina sa však túto obrovskú udalosť rozhodla zrušiť.

Lajkuj Brainee.sk na

Srbsko odstupuje od usporiadania celoeurópskeho podujatia komunity LGBT, ktoré sa malo konať v septembri tohto roka. Podľa agentúry AFP to v sobotu oznámil prezident tejto balkánskej krajiny Aleksandar Vučič. „Tá ‘pride parade‘ – či už ako tú vec nazvete, ktorá sa mala konať v septembri, bude odložená alebo zrušená," povedal Vučič na tlačovej konferencii v Belehrade.

Podľa Vučiča je Srbsko momentálne pod tlakom všetkých možných problémov vrátane napätia so svojou niekdajšou provinciou Kosovo alebo záležitostí týkajúcich sa energií či potravín. „Jednoducho povedané, nemožno sa zaoberať všetkým. Niekedy inokedy, v šťastnejších časoch," nechal sa počuť Vučič.

image

Boh miluje každého, tvrdila kresťanská škola. Teraz je všetko inak a deti inej orientácie ju musia opustiť

Hostiteľom akcie EuroPride, pravidelného každoročného podujatia príslušníkov komunity LGBT, je vždy iné európske mesto. Tento rok mal tento "pochod hrdosti" organizovať Belehrad.

image

Príčinou je vraj napätie medzi Srbskom a Kosovom.

Unsplash/daniel James/

V rámci podujatia sa v meste, kde sa práve koná, usporadúva mnoho športových a kultúrnych akcií. EuroPride vyvrcholí víkendovým gay prideom, koncertmi či špeciálnymi klubovými večermi, ale aj vigíliou na pamiatku obetí choroby AIDS.

Prvý EuroPride sa konal v roku 1992 v Londýne a zúčastnilo sa ho okolo 100.000 ľudí. Vlani v auguste bol v Kodani a na budúci rok koncom leta má byť jeho usporiadateľským mestom Valletta, metropola ostrovného stredomorského štátu Malta.

menuLevel = 2, menuRoute = notsorry/news, menuAlias = news, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
28. máj 2023 02:44