
Ak chceš vďaka cvičeniu schudnúť alebo mať pevné svaly, záleží na tom, kedy trénuješ. A taktiež na tom, či si muž alebo žena. Píše portál iDnes.cz.
Dodáva však, že rozdiely predsa len existujú. A môžu za ne pravdepodobne odlišnosti, ktoré vykazuje mužské a ženské pohlavie, pokiaľ ide o hormóny, biologické hodiny či cykly bdenia a spánku.
Záleží na cieli aj pohlaví
Výsledky zhŕňa štúdia publikovaná v magazíne Frontiers of Physiology. Tým najmenej prekvapivým, avšak stále pozitívnym a nádejným zistením je, že dvanásť týždňov programu prospelo všetkým účastníkom aj účastníčkam, poznamenáva portál Runner's World. Prínosy sa však predsa len líšia – práve podľa času, kedy cvičili.
V prípade mužov je situácia o čosi jednoduchšia a prehľadnejšia. Nezáležalo na tom, či muži cvičili ráno alebo večer. Lepšie výsledky týkajúce sa srdcového a metabolického zdravia, zníženia rizika obezity, cukrovky druhého typu, srdcových chorôb a mŕtvice však priniesli večerné tréningy. A okrem toho priniesli aj zlepšenie emocionálnej spokojnosti.
U žien potom skutočne záležalo na tom, čo si od fyzickej aktivity sľubovali. Pokiaľ je ich cieľom zhodiť tukové zásoby v oblasti brucha, bedier a celkové množstvo tuku v tele, a taktiež znížiť krvný tlak, mali by tréning smerovať do ranných hodín, opisuje portál New Atlas.
Ak chcú silnejšie svaly a celkové zlepšenie nálady i príjmu potravy, výsledky štúdie hovoria jasne za večerný tréning.
Portál iDnes.cz patrí pod vydavateľstvo MAFRA, ktorého súčasťou je aj Brainee.sk.