
Nová miniséria Adolescent od Netflixu strhla streamovací svet útokom vďaka svojmu pôsobivému zobrazeniu následkov prípadu vraždy tínedžerky. Pri pokuse nájsť motív vraždy policajný detektív Luke Bascombe narazí na odpoveď z nepravdepodobného zdroja.
Známa teória
Vražda v dospievaní je vykreslená ako reakcia jej páchateľa na pravidlo 80/20, o ktorom sa domnieva, že je obeťou. Je nutné dodať, že samotné pravidlo vychádza zo skutočného Paretovho princípu, no sú tu viaceré „ale”.
Pravidlo 80/20 nebolo vynájdené fórami o inceloch a nie je špecifické pre sexuálnu príťažlivosť medzi mužmi a ženami. Je to vlastne matematický princíp, ktorý prvýkrát predložil taliansky sociálny vedec Vilfredo Pareto a formalizoval ho rumunsko-americký inžinier Joseph M. Juran.
Neplatí vždy
Podľa svojho pôvodcu známy ako Paretov princíp pravidlo diktuje, že 80 percent účinkov pochádza z 20 percent príčin. Juran hovorí o týchto 20 percentách ako o „nevyhnutných pár“, ktoré tvoria rozhodujúci rozdiel v akomkoľvek danom kauzálnom reťazci.
Paretov princíp možno aplikovať v rôznych oblastiach štúdia, no najčastejšie sa uplatňuje v oblasti ekonómie a obchodu. Dalo by sa napríklad predpokladať, že 20 percent filmárov tvorí 80 percent tržieb vytvorených vo filmovom priemysle. Alebo, aby sme použili úplne iný príklad, 20 percent svetovej populácie produkuje 80 percent svetových emisií uhlíka.
Princíp neplatí v exaktných termínoch, ale ide o všeobecnú tézu o spôsobe, akým môže menšinový podiel daného súboru údajov zásadne transformovať výsledky, ktoré súbor produkuje. Samozrejme, ako vysvetľuje seriál Adolescent o incelskej kultúre, niektorí mužskí šovinisti v online priestore sa pokúšajú aplikovať tento princíp na sexuálne vzťahy.
Za pravidlom (očividne) nie je žiadny skutočný základ
V skutočnosti neexistuje absolútne žiadny základ pre uplatnenie pravidla 80/20 na rodovú dynamiku sexuálnej príťažlivosti. Neexistujú žiadne vedecké dôkazy, ktoré by podporili tvrdenie, že 80 percent žien priťahuje len 20 percent mužov. Ba čo viac, skutočnosť, že na svete je zhruba rovnaký počet mužov a žien, z ktorých väčšina je v dospelosti sexuálne aktívna, je dosť silným dôkazom, ktorý túto aplikáciu pravidla 80/20 úplne vyvracia.
Štúdia publikovaná v roku 2019 magazínom Social Science Research Network v skutočnosti naznačuje, že neexistujú žiadne presvedčivé dôkazy, ktoré by podporovali Paretov princíp uplatňovaný v oblastiach podnikania. V každom prípade, aj keď to platí pre určité aspekty ekonómie, tento princíp prevzala internetová komunita a prekrútila do niečoho iného, aby podporila konšpiračnú teóriu proti ženskému pohlaviu.
Seriál túto teóriu o sprisahaní votkáva do svojho rozprávania brilantne a zobrazuje policajného detektíva, ktorý sa zvonku nevedomky púšťa do desivého sveta mizogýnnych internetových subkultúr, rovnako ako diváci. Je to pozoruhodne silné zobrazenie skutočných hrôz, ktoré môžu prameniť z nenávistných, diskriminačných ideológií, ktoré sa šíria online.