Záber zo seriálu Squid GameNetflix
StoryEditor

Zaujímavosti o seriáli Squid Game. Scenár desať rokov nikto nechcel natočiť, pokračovania sme sa vôbec nemali dočkať

Miroslav Kamody04.01.2025., 13:00h

Máme pre teba nálož o najpopulárnejšom seriáli od Netflixu.

Lajkuj Brainee.sk na

Seriál Squid Game, bez ohľadu na to, či patrí k fanúšikom alebo nie, je najpopulárnejším projektom z dielne streamovacej platformy Netflix. Prvá séria zaznamenala 2,2 miliardy hodín sledovania a 265,2 milióna zhliadnutí - pre porovnanie, 4. séria Stranger Things, ktorá sa nachádza na druhom mieste, nazbierala „len” 1,83 miliardy hodín a 140,7 milióna zhliadnutí.

A druhá séria je na tom podobne. Od svojej premiéry sa stala najsledovanejším programom na celej platforme vo viac ako 90 krajinách sveta. Aj preto sme sa rozhodli pozrieť sa na tento výnimočný projekt do detailov a zozbierať pre teba všetky cool zaujímavosti. 

image

Squid Game láme rekordy: Po celom svete zbiera desiatky milióny zhliadnutí. Objaví sa v tretej sérii aj Leonardo DiCaprio?

Stovky hráčov s finančnými problémami príjmu zvláštnu pozvánku do súťaže s detskými hrami. Čaká na nich lákavá výhra - s možnými smrteľnými následkami. To si čoskoro uvedomí aj Seong Gi-hun, ktorý má na krku množstvo dlžôb. Seriál vo svojej podstate skúma, ako ľudia reagujú, keď sú vystavení extrémnemu tlaku a strachu a ukazuje boj medzi osobným záujmom a kolektívnou spoluprácou.

Scenár nikto nechcel

Jeho tvorcom je Dong-hyeok Hwang, ktorý projekt nielen režíroval, ale napísal k nemu aj scenár. Na úspech si však musel počkať poriadne dlho. Inšpiroval sa realitou ekonomických nerovností v Južnej Kórei a dokonca aj on sám bojoval s finančnými problémami, kým konečne prerazil.

Dong-Hyuk prezradil, že scenár mal v roku 2009 hotový za tri týždne, pričom počas tvorby pil veľa kávy, aby mal minimum spánku a udržal si tempo písania. Potom však prišiel problém - nikto nechcel takto kontroverzný projekt nikto nechcel financovať. Až po viac ako desiatich rokoch sa ho ujal Netflix.

Pôvodne pritom malo ísť o film, no nakoniec sa scenár upravil na seriál, aby lepšie rozvinul príbeh. Prvú sériu tvorca rozdelil na deväť epizód, aby mala každá z nich špecifickú hru a dramatický oblúk. Zároveň malo ísť o uzavretý príbeh, no gigantický úspech a tlak streamovacieho giganta Dong-Hyuka presvedčili, aby sa pustil aj do pokračovania. To sa nakoniec natiahlo na dve ďalšie série, pričom posledná tretia dorazí ešte tento rok.

Každá hra otriasla internetom

Všetky úlohy v seriáli inšpirované skutočnými detskými hrami, ktoré režisér a jeho priatelia hrávali, keď boli deti. To zároveň pridáva tragický rozmer ich smrteľnému kontextu. Pravidlá hier sú úmyselne jednoduché, aby mohli byť univerzálne pochopené každým divákom bez ohľadu na kultúrne pozadie. 

Každá hra je zároveň spojená s určitým morálnym alebo filozofickým problémom, ktorý skúma hranice ľudskej etiky. A každá z hier sa na internete stala fenoménom. Napríklad hra s cukrovinkami dalgona viedla k tomu, že predaj tejto tradičnej sladkosti v Južnej Kórei prudko vzrástol.

image

Herec zo Squid Game má na krku obvinenie zo sexuálneho obťažovania. 79-ročnému O Jong-suovi hrozí väzenie

Hra na sklenenom moste bola považovaná za jednu z najnáročnejších scén na natáčanie, pričom herci prežívali na pľace skutočné napätie. Zároveň bola inšpirovaná nehodou v juhokórejskom meste Songpa-gu, kde sa v roku 1994 zrútil most Seongsu Bridge. Tragédia si vyžiadala 32 obetí.

Ikonická bábika

Najviac pozornosti si však pre seba ukradla bábika Younghee. Tú ale nevyrobili tvorcovia seriálu - démonická bábika totiž pochádza z okresu Jincheon-gun v provincii Chungcheongbuk-do, kde stráži vstup do múzea Macha Land. V múzeu sú vystavené historické koče.

Jeden z tvorcov seriálu si bábiku pravdepodobne všimol práve tu a požičal si ju na natáčanie. Po skončení natáčania bola vrátená späť. Múzeum sa tak prakticky cez noc stalo vyhľadávanou destináciou fanúšikov seriálu, ktorí sa chcú s bábikou odfotiť. Mimochodom, bábika spieva „mugunghwa kkoci pieot seumnida“ - kvet ibišteka vykvitol. Ten je národným kvetom Južnej Kórey a nachádza aj na štátnom znaku.

image

Záber zo seriálu Squid Game

Netflix

Do posledného detailu

Dôležitým aspektom seriálu je samotný vizuál. Farebná paleta (červená, zelená, žltá) bola starostlivo vybraná na evokovanie detstva a hravosti. Vizuálne prvky Squid Game, ako schody pripomínajúce Escherovu kresbu, zase vytvárajú pocit dezorientácie a uväznenia. Zelené uniformy hráčov sú symbolom nádeje, zatiaľ čo ich čísla naznačujú dehumanizáciu, krvavo červené kombinézy strážcov boli zase vybrané, aby symbolizovali moc a dominanciu.

Zelené teplákové súpravy hráčov boli zvolené aj kvôli svojej nostalgii, pretože pripomínajú školské uniformy z 80. a 90. rokov v Južnej Kórei. Tvar masiek strážcov (kruh, trojuholník, štvorec) bol, ako asi aj tušíš, inšpirovaný tlačidlami na herných ovládačoch. Masky, ktoré nosia VIP hostia a strážcovia, vo všeobecnosti symbolizujú dehumanizáciu a stratu individuality.

Squid Game okrem toho využíva zábery s vysokým kontrastom a jasnými farbami, aby zosilnil surrealistickú atmosféru hier.  Svoje však robí aj hudba. Ústredná melódia seriálu, ktorá sa objavuje počas hier, má jednoduchú, no znepokojivú atmosféru, ktorá podporuje napätie.

image

Netflix otvorí vlastné tematické domy. Oproti Disneylandu sú na smiech, stavia na Stranger Things, Squid Game či Bridgertone

Spory o kopírovaní

Hudba, ktorá často sprevádza organizátorov hier, bola inšpirovaná chorálom z 13. storočia, ktorý sa často používal na katolíckych pohreboch, čo vyvoláva asociácie so smrťou. Melódia Na krásnom modrom Dunaji je zase opakovane používaná, aby zdôrazňovala kontrast medzi brutalitou hier a ich detskou podstatou.

Niektoré tvrdia, že seriál je až príliš podobný japonskému filmu z roku 2014 As The Gods Will od Takashiho Miikeho, založeného na japonskej mange. Ten je o vražednom turnaji na motívy detských hier a nechýba dokonca ani bábika, ktorá sa snaží zachytiť hráčov v pohybe. Režisér ale obvinenia odmietol s tým, že na svojom projekte pracoval roky predtým.

Squid Game inšpiroval fanúšikov po celom svete k vytváraniu vlastných verzií hier, ktoré sa stali populárne na sociálnych sieťach. Najďalej to však dotiahol YouTuber MrBeast. Vytvoril vlastnú verziu hier s hlavnou cenou 456-tisíc dolárov. Na platforme X neskôr prezradil, že hry ho stáli 3,5 milióna dolárov. Suma sa mu však násobne vrátila na sledovanosti a popularite.

Ďalšie zaujímavosti o seriáli Squid Game:

  • Hry sa konali od roku 1988.

  • Seriál nebol vytvorený s cieľom kritizovať kapitalizmus, hoci sa tak často interpretuje. Režisér chcel pôvodne ukázať, že detské hry môžu byť kruté.

  • Seriál bol kritikmi chválený za svoje realistické vykreslenie psychológie postáv a spoločenských tém. 

  • Squid Game sa stal globálnym fenoménom a otvoril dvere pre ďalšie juhokórejské produkcie na svetovej scéne.

  • Hwang Dong-Hyuk vyjadril túžbu, aby Squid Game viedol divákov k zamysleniu nad vlastnými hodnotami a rozhodnutiami.

  • Úloha rekruta, ktorého hrá Gong Yoo, sa stala ikonickou a jeho jednoduchá hra ddakji si získala popularitu.

  • Herec Lee Jung-Jae, ktorý stvárnil Gi-Huna, je v Južnej Kórei populárnou celebritou už viac ako dve desaťročia.

  • Postava Sae-Byeok (hráčka č. 067) reprezentuje severokórejských utečencov a ich boj o prežitie v Južnej Kórei.

  • V ubytovacích priestoroch sú na stenách nástenné maľby. Tieto maľby znázorňujú jednotlivé hry a sú zoradené v chronologickom poradí.

  • Na vizitke, ktorú jeden z hlavných hrdinov v metre dostane, je uvedené skutočné číslo. To podľa všetkého vlastní istý kórejský podnikateľ, ktorému po premiére denne volali tisíce ľudí, niektorí z nich by sa dokonca chceli fiktívnej hry zúčastniť aj v skutočnosti.

  • Scéna, kde Gi-Hun, že strážcovia pália mŕtvoly hráčov, bola inšpirovaná nacistickými koncentračnými tábormi.

  • Gi-Hun má na konci prvej série červené vlasy, pretože táto farba symbolizuje pomstu.

  • Postavy a ich interakcie sú navrhnuté tak, aby odrážali rôzne aspekty ľudskej povahy.

  • Súťaž organizuje skupina bohatých mužov, ktorí sa na hráčoch zabávajú. Táto situácia pripomína systém gladiátorov v starovekom Ríme, kde sa bohatí zabávali na smrti a utrpení iných.

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/zabava/streamovacie-sluzby, menuAlias = streamovacie-sluzby, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
04. január 2025 13:02