YouTube/Netflix
StoryEditor

Gruzínska šachová šampiónka žaluje Netflix. V seriáli Dámsky gambit o nej klamali

ČTK18.09.2021., 11:00h
Gaprindašviliová sa stala prvýkrát ženskou svetovou šampiónkou vo svojich 21 rokoch v roku 1962, keď porazila vtedajšiu trojnásobnú majsterku Jelizavetu Bykovovú z Ruska.
Lajkuj Brainee.sk na

Gruzínska šachová šampiónka Nona Gaprindašviliová žaluje americkú firmu Netflix za urážku na cti kvôli zmienke o svojej osobe v seriáli Dámsky gambit, informovala stanica BBC.

Vo svojej žalobe sa Gaprindašviliová ohradzuje proti seriálovému tvrdeniu, že nikdy závodne nehrala proti mužom. Do roku 1968, do ktorého je daná epizóda zasadená, sa totiž údajne stretla s najmenej 59 spoluhráčmi mužského pohlavia.

V seriáli klamali 

Dámsky gambit rozpráva fiktívny príbeh o talentovanom dievčati zo sirotinca, Beth Harmonovej, ktorá sa prepracuje až na šachovú špičku.

Seriál je založený na románe Waltera Tevisa z roku 1983, bol uvedený v minulom roku a Netflix ho označil za jeden zo svojich najväčších úspechov. 

Gaprindašviliová je v seriáli spomenutá v poslednej epizóde, keď postava komentátora hovorí o seriálovej hrdinke Harmonovej. „Jediná naozaj zaujímavá vec na nej je jej pohlavie. A ani to nie je v Rusku nič výnimočné, pretože je tu Nona Gaprindašviliová. No tá je ženskou svetovou šampiónkou a mužom nikdy nečelila,“ citovala BBC danú repliku.

Sexistické a znevažujúce

„Netflix nehanebne a zámerne klamal o úspechoch Gaprindašviliovej s lacným a cynickým zámerom zvýšiť dramatickosť situácie vytvorením dojmu, že jeho fiktívna hrdinka dokázala niečo, čo žiadna iná žena vrátane Gaprindašviliovej nedokázala,“ uvádza sa v texte žaloby podanej na súde v Los Angeles.

„Tvrdenie, že Gaprindašviliová nikdy nečelila mužom, je preukázateľne nepravdivé, a navyše je silne sexistické a znevažujúce,“ píše sa ďalej v texte žaloby.

„Do roku 1968 sa Gaprindašviliová stretla s najmenej 59 hráčmi mužského pohlavia (z toho 28 naraz počas jednej hry), vrátane najmenej desiatich, ktorí boli toho času veľmajstrami,“ konštatuje tiež text sťažnosti.

Netflix uviedol, že k teraz 80-ročnej šachistke a jej žiarivej kariére má hlbokú úctu, no že proti jej obvineniam sa bude dôrazne brániť.

Gaprindašviliová sa stala prvýkrát ženskou svetovou šampiónkou vo svojich 21 rokoch v roku 1962, keď porazila vtedajšiu trojnásobnú majsterku Jelizavetu Bykovovú z Ruska. Titul následne štyrikrát obhájila. V roku 1978 ako prvá žena v histórii získala titul medzinárodného veľmajstra.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/zabava/filmy, menuAlias = filmy, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
25. september 2023 09:01