V. Lacková: Rómovia boli obeťami vojny, ale vôbec sa nevie, že boli aj partizániYoutube/AKO SOM SA STALA PARTIZÁNKOU
StoryEditor

Dokumentaristka Lacková: Rómovia boli obeťami vojny, ale vôbec sa nevie, že boli aj partizáni

TASR07.04.2022., 08:00h
Film Ako som sa stala partizánkou vyvracia mýty o Rómoch.
Lajkuj Brainee.sk na

Tému rómskeho odboja, ktorá v spoločnosti nie je známa, zobrazuje slovenský film Ako som sa stala partizánkou, debut dokumentaristky Very Lackovej. Tá vo svojom filme odhaľuje zamlčané skutočnosti z druhej svetovej vojny o rómskych partizánoch.

Príbeh jej pradeda ju doviedol k ďalším

Rozhodla som sa stať partizánkou preto, aby sa spoločnosť dozvedela, že aj Rómovia sa zúčastnili na Povstaní, doposiaľ je známe, že boli obeťami vojny, ale vôbec sa nevie, že Rómovia boli aj partizáni,“ uviedla pre TASR Lacková, ktorá vychádza z príbehu svojho pradeda Jána Lacka. Dokumentaristka dva roky pátrala v archívoch a zistila, že príbehov Rómov, ktorí sa počas druhej svetovej vojny zapájali do odboja, je oveľa viac. Nie sú len súčasťou histórie Slovenska, ale aj Česka, Maďarska, Rumunska či Francúzska.

Dokumentaristka pátrala po informáciách o Rómoch v odboji vo všetkých historických archívoch na Slovensku, stretávala sa s rôznymi historikmi, etnológmi.

Rómov automaticky brali medzi Slovákov

Zistila som, že neexistujú knihy, ktoré by sa venovali výhradne tejto téme. Ďalej bolo pre mňa zarážajúce, že ani historici sa nevenovali zapisovaniu etnicity, keď spisovali mená tých, ktorí sa zapájali do Povstania, Rómov automaticky brali medzi Slovákov, konštatovala Lacková, ktorá sa tvorbe filmu venovala štyri roky.

Počas pátrania po archívoch objavila v Múzeu SNP aj príbeh rómskeho partizána Antona Facunu.

Anton Facuna

Bol súčasťou tajnej americkej misie, ktorá bola predchodkyňou CIA. Celý jeho príbeh je na samostatný film, on sám niekoľkokrát unikol smrti, bolo to tak aj v rámci operácie, kde bol súčasťou parašutistického oddielu americkej spravodajskej skupiny. Ich úlohou bolo pristáť na letisku Tri duby, mali podporiť vznik SNP. Všetci kolegovia, ktorí prišli s ním, boli odvedení do koncentračného tábora Mauthausen, kde boli popravení. Anton Facuna ako jediný unikol smrti, hovorí Lacková. 

Keď sa po vojne vrátil do rodného mesta, zistil, že jeho otec aj švagor boli zavraždení a jeho dom vypálený. Facuna je pre mňa veľmi zaujímavá, inšpiratívna osobnosť, za práva Rómov bojoval aj po vojne, založil Zväz Cigánov - Rómov na Slovensku, ale komunisti mu to zakázali, dodáva k príbehu rómskeho hrdinu.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/zabava/filmy, menuAlias = filmy, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
04. jún 2023 23:18