
Jarná rovnodennosť je oficiálny začiatok jari a tento rok nastala presne 20. marca o 10:01. Aj keď sa vonku ešte nemusí okamžite otepliť, vesmír hovorí jasne - zima skončila, píše portál yahoo! news.
Čo je to vlastne rovnodennosť?
Slovo „rovnodennosť” znamená, že deň a noc sú takmer rovnako dlhé. Deje sa to dvakrát do roka - na jar a na jeseň - keď sa Zem voči Slnku nachádza v ideálnom uhle. V zime je severná pologuľa naklonená od Slnka, v lete zase k nemu. Rovnodennosť je prechodný moment medzi týmito obdobiami.
Iná situácia je však na zemských póloch. V deň jarnej rovnodennosti na severnom póle po prvýkrát po šiestich mesiacoch vychádza Slnko – končí sa polárna noc a nastáva polárny deň. Na južnom póle nastáva presne opačný jav. Slnko zapadá a tým sa končí polárny deň a nastáva polárna noc.
Ako sa rovnodennosť líši od slnovratu?
Slnovraty sú extrémne momenty - buď máme najkratší deň a najdlhšiu noc (zimný slnovrat), alebo naopak najdlhší deň a najkratšiu noc (letný slnovrat). Rovnodennosti sú vyrovnané - deň a noc majú približne podobnú dĺžku.
Od dnešného dňa tak oficiálne vstupujeme do jari, ktorá potrvá do 21. júna, kedy nastáva letný slnovrat. Oddnes budeme mať v priemere štyri minúty slnečného svitu denne navyše, čo znamená, že dni za vidna sa budú každým dňom predlžovať a noci, naopak, skracovať, píše iMeteo.
Skracuje sa jar?
Nuž, áno. Podľa webu Farmers‘ Almanac jar každý rok stráca asi minútu. Väčšinu roka aj tak ovláda leto (93,6 dňa) a jar (92,8 dňa), zatiaľ čo jeseň (89,8 dňa) a zima (88,9 dňa) sú kratšie.
V súvislosti s jarnou rovnodennosťou sa v priebehu rokov objavili aj mnohé mýty. Jedným z najznámejších je, že v tento deň môžeš postaviť surové vajce do vzpriamenej polohy. V skutočnosti to však nie je pravda a platí, že pokiaľ si dostatočne šikovný, zvládneš to urobiť hocikedy - gravitačné zákony sa totiž nemenia.
Inak je to však v prípade tieňa. Hovorí sa, že počas jarnej rovnodennosti nebudeš mať na poludnie žiadny tieň - a je to pravda! Aj keď len čiastočne - tento prírodný fenomén skutočne platí, no iba v prípade, že sa nachádzaš presne na rovníku.
Posledným mýtom je, že rovnodennosť má priamy vplyv na tvoju náladu. V takejto formulácii to však rozhodne nie je pravda. Platí však, že viac slnka ti môže zlepšiť deň, a preto môžeš postupne nadobudnúť pocit, že tvoja nálada sa postupne zlepšuje. Jedno je však na 100 percent isté - jar je tu a s ňou aj dlhšie dni. Tak si ju poďme užiť, aj keď je vonku ešte stále chladnejšie.