
V roku 1985 vedci objavili masívnu ozónovú dieru nad Antarktídou, spôsobenú používaním chlorofluorokarbónov (CFC) v chladničkách, klimatizáciách, izolačných materiáloch a aerosóloch. Tento jav vážne narušil ozónovú vrstvu, ktorá chráni Zem pred ultrafialovým žiarením. V roku 2023 dosiahla veľkosť diery alarmujúcich 26 miliónov štvorcových kilometrov – viac ako územie Severnej Ameriky.
Táto situácia viedla k jednej z najvýznamnejších medzinárodných dohôd – Montrealskému protokolu, ktorý bol prijatý v roku 1987. Tento protokol zaväzoval krajiny eliminovať používanie látok poškodzujúcich ozón. Teraz, po takmer štyroch desaťročiach úsilia, vedci potvrdzujú, že ozónová vrstva sa postupne zotavuje.
Dôkazy o zotavení
Podľa štúdie publikovanej vedcami z Massachusetts Institute of Technology a ďalších inštitúcií vykazuje ozónová vrstva nad Antarktídou jasné známky zlepšenia. Výskumníci použili metódu „odtlačkov prstov“, ktorá umožňuje rozlíšiť medzi prirodzenými a ľudskými faktormi ovplyvňujúcimi atmosféru. Kombináciou satelitných pozorovaní a pokročilých simulácií dokázali s 95-percentnou istotou, že zotavovanie ozónu je výsledkom opatrení prijatých v rámci Montrealského protokolu.
„Je tu množstvo dôkazov, že ozónová diera sa zmenšuje. Naša štúdia však prvýkrát kvantifikuje, akú veľkú istotu máme v zotavovaní ozónovej vrstvy,“ uviedla Susan Solomon, profesorka environmentálnych štúdií a hlavná autorka výskumu.
Význam Montrealského protokolu
Chemikálie CFC boli v minulosti bežnou súčasťou priemyselných produktov, no ich schopnosť ničiť ozón bola devastujúca. Montrealský protokol, ktorý zaväzoval krajiny k postupnému obmedzeniu týchto látok, sa ukázal ako mimoriadne efektívny. Vedci potvrdili, že práve toto medzinárodné úsilie má najväčší podiel na pozitívnych zmenách, ktoré dnes vidíme.
Peidong Wang, jeden z autorov štúdie, zdôraznil, že zotavovanie ozónovej vrstvy je dôkazom toho, že environmentálne problémy môžu byť riešené, ak krajiny spoločne konajú. „Tento úspech nám dáva nádej, že podobné kroky môžu pomôcť riešiť aj iné globálne výzvy, ako napríklad klimatickú krízu,“ povedal Wang.
Budúcnosť bez ozónovej diery?
Vedci predpokladajú, že ozónová diera nad Antarktídou by mohla úplne zmiznúť už do roku 2035. Tento úspech nie je len dôkazom účinnosti Montrealského protokolu, ale aj príkladom toho, čo môže ľudstvo dosiahnuť, keď spojí svoje úsilie.
„Je úžasné vidieť, že dokážeme zvrátiť tak veľký environmentálny problém. Tento úspech nám ukazuje, že ľudstvo má schopnosť zachrániť planétu,“ uzavrela Solomon.