Každý z nás občas premýšľa nad tým, ako bude vyzerať naša smrť a čo bude nasledovať po nej. Je však vysoko pravdepodobné, že žiaden z tvojich scenárov nezahŕňa to, že umrieť vo vesmíre. NASA však musí myslieť aj na takéto scenáre, píše portál LadBible.
Pretože iste, nemusí to byť bežná vec, ale vždy existuje malá šanca, že niekto zomrie, keď je na vesmírnej misii. Aj preto má NASA protokol, ktorým sa astronauti riadia v prípade, že počas misie dôjde k úmrtiu. Astronaut a bývalý veliteľ Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) Chris Hadfield vysvetlil, že NASA dokonca spúšťa „simulácie smrti“ s astronautmi, aby boli pripravení.
Jasný plán
„Ak by niekto zomrel počas EVA [extravozikulárna aktivita], najskôr by som ho priviedol do vzduchovej komory,“ povedal Hadfield pre Popular Science o záveroch z jedného z týchto cvičení.
„Pravdepodobne by som ich nechal v ich pretlakovom obleku; telá sa v skafandri skutočne rozkladajú rýchlejšie a my nechceme zápach hnijúceho mäsa alebo plynov, to nie je hygienické. Takže by sme ich nechali v obleku a uložili ho niekde v chlade na stanici.“
Počas pobytu na palube ISS by sa to všetko dalo rýchlo vyriešiť, pričom telo bolo pred „konečným uložením pozostatkov dočasne uložené v chladnejšom priestore“. Usmernenie NASA pre „úmrtnosť súvisiacu s ľudským vesmírnym letom“ vysvetľuje program ISS zodpovedný za „konečné určenie dispozície pozostatkov“.
Prísne pravidlá
Ako dodáva: „V prípade úmrtia celej posádky na ISS by sa možnosti obmedzili na návrat pozostatkov, vyhodenie na likvidačnú trajektóriu alebo deštruktívny opätovný vstup.“ Ak by reálne došlo k smrti, brali by sa do úvahy aj želania posádky.
Môžeš si myslieť, že by stačilo jednoducho vypustiť telo z vesmírnej lode do vesmíru a premeniť astronauta na vesmírny odpad. Avšak, toto by porušovalo dohodu OSN o zmierňovaní vesmírneho odpadu, čo by spôsobilo úplne iný problém.
Keďže v podmienkach vesmíru, kde je možné telo skladovať vhodným spôsobom bezpečným pre ostatných astronautov, sú možnosti dosť obmedzené. Výskumný tím NASA navrhol alternatívu.
Morbídne zbavenie sa tela
Telo by bolo umiestnené do vreca a upevnené na vesmírnu loď robotickým ramenom. Následne by zamrzlo na pevnú hmotu, po čom by bolo rozvibrované na približne 15 minút, kým by sa rozpadlo na menšie časti.
Ak by si však zomrel na povrchu Mesiaca, nerozložil by si sa tak, ako by to bolo na Zemi, a kontaminácia iných častí Slnečnej sústavy je pre NASA veľké tabu. Vesmírna agentúra by uprednostnila, aby bolo telo dopravené späť na Zem. V podstate sú všetky možnosti nočnou morou, takže oveľa jednoduchšie by bolo odložiť smrť až na pevnú zem našej planéty.