SkládkaUnsplash/Unsplash
StoryEditor

Budeme musieť posielať odpad do vesmíru, keď sa nám na Zemi minie miesto? Vedci majú jednoznačnú odpoveď

Miroslav Kamody28.10.2024., 11:00h

Dáva to predsa zmysel - keď sa minie miesto na Zemi, odpad pošleme do vesmíru. Také jednoduché to však nie je.

Lajkuj Brainee.sk na

Na našej planéte sa nachádza gigantické množstvo odpadu. Ako píše portál The Conversation, od priemyselnej revolúcie sme my ľudia vyrobili 30 biliónov ton vecí – od mrakodrapov a mostov až po oblečenie a plastové tašky. Veľa z toho je stále s nami vo forme odpadu.

„V celosvetovom meradle ľudia k tomuto súčtu každý deň pridajú 350 miliónov ton. A čo je horšie, s veľkou časťou svetového odpadu sa zle nakladá – hádže sa na zem, do vodných tokov a na otvorené skládky v mestách a obciach. Tým sa ľudia vystavujú vážnym zdravotným rizikám,” vysvetľuje Kate O‘Neill, profesorka globálnej environmentálnej politiky na Kalifornskej univerzite v Berkeley.

image

VIDEO Kde sa nachádza Muskova Tesla, ktorú pred rokmi vypustil do vesmíru? Stal sa z nej umelý satelit Slnka, tu sa nachádza

A to ani nehovoríme o tom, ako veľmi odpad škodí rastlinám, pôde a veľké množstvá sa dostávajú do oceánov, kde sa deje to isté, len v úplne inom merítku. Premýšľanie o tom, aký neporiadok robíme, môže byť dosť zdrvujúce.

Šup s ním do vesmíru?

Prečo by sme teda nemohli poslať náš odpad do vesmíru? Koniec koncov, dáva to dokonalý zmysel - je tam veľa miesta a nikto (pokiaľ dnes vieme) si tento priestor nemôže nárokovať. Aj preto niektorí vedci navrhli odpad posielať do vesmíru.

Uvažujú najmä o použitých rádioaktívnych palivových tyčiach z jadrových elektrární. „Je pravda, že jadrový odpad zostane extrémne nebezpečný po desiatky tisíc rokov a ľudia doteraz odviedli mizernú prácu, aby ho bezpečne zlikvidovali na Zemi,” komentuje odborníčka.

image

Skládka

Unsplash/Unsplash

Prečo sme to teda neurobili? Nuž, je tu hneď niekoľko problémov, na ktoré sa len málokto odváži hľadať zmysluplné riešenia. Čo ak napríklad pri štarte vybuchne raketa nesúca tony vysoko rádioaktívneho odpadu? Ďalšou sú náklady, ktoré by boli oveľa vyššie ako je už aj tak vysoká cena za bezpečné uloženie na Zemi.

Okolo planéty už obieha aj množstvo „vesmírneho odpadu“, vrátane rozbitých satelitov a meteorického odpadu. NASA odhaduje, že na obežnej dráhe Zeme je viac ako pol milióna kúskov veľkosti guľôčky alebo väčších. Cestujú vysokou rýchlosťou, takže pri kolízii môžu skutočne poškodiť kozmickú loď. 

Dá sa to aj inak

„Tu je oveľa lepšia stratégia - znížte množstvo odpadu, ktorý ide na skládky, spaľovne, otvorené skládky na pevnine a v oceánoch. Časť tejto práce je na vládach, ktoré stanovujú pravidlá týkajúce sa otázok, ako je povolenie jednorazových plastových tašiek. Existuje však veľa vecí, ktoré môžu ľudia urobiť, aby znížili množstvo odpadu vo svojom každodennom živote.”

image

Tvorí oblečenie z ponožiek: V živote nebola tak nízka cena odevu, ako dnes. Tričko za dve eurá nie je okej, hovorí Juliána

Možno poznáš pravdilo 3R (u nás kvôli prekladu známe aj ako 3Z) - zredukuj, znovu použi, zrecykluj. A každý jeden z týchto krokov znamená menej odpadu na konci dňa. Používaj menej jednorazových plastov, zbieraj organický odpad a kompostuj (ak máš možnosť).

Nakupuj použitý tovar a oblečenie - rovnako tak môžeš svoje posunúť ďalej. Freecycle siete uľahčujú rozdávanie použiteľných predmetov, ktoré nepotrebuješ, a získavanie iného tovaru na oplátku.

„Recyklácia papiera, plastov, skla a hliníka ich chráni pred skládkami. Pomáha tiež spomaliť zmenu klímy, pretože výroba nových produktov z recyklovaných materiálov môže vyžadovať menej energie. V roku 2018 bola takmer jedna tretina tuhého komunálneho odpadu v USA buď recyklovaná alebo kompostovaná.”

Právo na opravu

Niektoré položky, ako sú plastové vrecká a slamky, sa dajú ťažko recyklovať. Ale hliníkové plechovky, papier, lepenka a určité druhy plastov sa úspešne recyklujú oveľa rýchlejšie. Okrem toho môžeš veci namiesto vyhodenia skúsiť opraviť alebo ich skúsiť použiť na niečo iné.

image

Skládka

Profimedia.cz

„Stále viac sa diskutuje o práve na opravu – poskytovanie prístupu spotrebiteľom k informáciám a dielom, aby si mohli opraviť svoj vlastný tovar, od elektroniky po autá. Spoločnosti by radšej chceli, aby ste si kúpili nové náhrady, ale veľa ľudí presadzuje pravidlá, ktoré uľahčia opravu vlastných vecí.”

Existuje veľa možností na zníženie odpadu, kým budeme musieť riešiť, čo robiť, keď sa nám na Zemi minie miesto, kam ho umiestniť. „Keď niektoré vyskúšate, zistíte, že je to jednoduchšie, ako si myslíte,” dodáva odborníčka na záver.

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/vesmir, menuAlias = vesmir, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
20. december 2024 10:17