Nad havajskými ostrovmi sa 28. januára sa objavil zelený laser, ktorý prerážal nočnú oblohu. V podstate vyzeral ako kód v Matrixe, píše portál ScienceAlert. Celú scénu dokonca zachytila aj kamera z teleskopu na najvyššom vrchole Havaja:
Samozrejme, hneď sa objavili teórie o mimozemskej vesmírnej lodi, ktorá skúmala našu planétu a hľadala známky života. Podľa reálnych údajov to však vyzerá tak, že lúče skutočne pochádzajú z obežnej družice. Len nie takej, ako sme očakávali.
Neznámy satelit
Odborníci z Národného astronomického observatória Japonska (NAOJ), ktoré kameru spoluvlastní, pôvodne na Twitteri oznámili, že zelené svetlo pravdepodobne pochádza z radarového zariadenia na obežnej dráhe satelitu známeho ako ICESat-2.
ICESat-2 je vo vlastníctve NASA a používa sa na sledovanie hrúbky zemského morského ľadu, ľadových štítov a lesov. 6. februára však NAOJ aktualizovalo svoje zábery laserového lúča s tým, že na základe trajektórie je nepravdepodobné, že by išlo práve o tento satelit.
„Podľa Dr. Martina, Anthonyho J., vedca z NASA pracujúceho na ICESat-2 ATLAS, to nie je spôsobené ich prístrojmi, ale inými,” vysvetľuje poznámka na videu YouTube. Konšpirátorom samozrejme nebolo treba viac na to, aby sa vrátili k svojim bizarným teóriám. Nad Zemou však nelieta len jeden satelit.
Trajektória ukazuje na Čínu
Martinovi kolegovia urobili urobili simuláciu trajektórie satelitov, ktoré majú podobný prístroj, a našli najpravdepodobnejšieho kandidáta. Malo by ísť o čínsky satelit Daqi-1/AEMS.
„Naozaj oceňujeme ich úsilie pri identifikácii svetla. Ospravedlňujeme sa za náš zmätok súvisiaci s touto udalosťou a jej potenciálny vplyv na tím ICESat-2.” Čínsky satelit Daqi-1 bol vypustený v apríli minulého roka a podobne ako ICESat-2 je to satelit na monitorovanie atmosférického prostredia.
To znamená, že je na obežnej dráhe okolo Zeme, aby monitoroval globálne hladiny uhlíka, ako aj znečistenie atmosféry. Daqi-1 obsahuje päť nástrojov, ktoré mu k tomu pomáhajú, vrátane ACDL (skratka pre Aerosol a Lidar na detekciu oxidu uhličitého), ktorý má aj sateliť NASA. Práve tie zrejme rozžiarili oblohu nad Havajom.
Musíme si zvyknúť
ACDL môže vyslať lasery s dvojitou vlnovou dĺžkou, aby bolo možné detegovať rôzne molekuly v zemskej atmosfére. Čas, ktorý trvá, kým sa tieto laserové lúče odrazia, poskytuje informácie o zložení atmosféry a zeme pod nimi. Môže napríklad zistiť, koľko CO2 je v zemskej atmosfére vyžarovaním dvoch striedavých laserov v rozsahu vlnových dĺžok 1572 nanometrov.
Čína má s týmto projektom veľké plány, dokonca bude nasledovať aj druhý satelit. Na prvé výsledky skenovania je ešte príliš skoro, no je vysoko pravdepodobné, že v budúcnosti tieto lasery uvidíme čoraz častejšie v rôznych kútoch našej planéty.