Reuters
StoryEditor

Po čínskom Nebeskom paláci odhalili svoje plány aj Rusi. Chcú vybudovať vlastnú vesmírnu stanicu

TASR31.07.2021., 16:57h
Prevádzku ruského segmentu Medzinárodnej vesmírnej stanice plánuje ruská vesmírna agentúra Roskosmos ukončiť v roku 2028. Roskosmos zároveň navrhol vybudovať Ruskú orbitálnu služobnú stanicu (ROSS). Oznámil to v sobotu po zasadnutí vedecko-technickej rady, informovali spravodajské portály RBK (rbc.ru) a lenta.ru.
Lajkuj Brainee.sk na

Rada hlavných konštruktérov preverila súčasný stav ruského segmentu ISS a poukázala na to, že v súvislosti so „starnutím značnej časti zariadenia” je prevádzka tohto segmentu po roku 2024 riskantná. S týmto rozhodnutím zároveň súvisí aj rozpracovanie projektu ROSS.

„Vybudovaná s použitím nových technológii bude ROSS evolučným krokom pri rozpracovaní programov zameraných na skúmanie Mesiaca, lety na Mars a realizáciu inovatívnych vedecko-technologických vesmírnych programov,” píše sa vo vyhlásení agentúry Roskosmos.

​Riaditeľ Roskosmosu Dmitrij Rogozin v apríli tohto roka vyhlásil, že Rusko povolí prístup k ruskému segmentu ISS americkému Národnému úradu pre letectvo a vesmír (NASA) po tom, ako sa z projektu ISS stiahne. V ten istý mesiac Rogozin uviedol, že na vybudovanie ROSS bude použitý modul, ktorý bol najskôr zhotovený pre ISS.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/vesmir, menuAlias = vesmir, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
05. august 2022 02:18