NASA/JPL-Caltech via AP
StoryEditor

Je na Venuši život? Nová štúdia vedcov ukazuje, že minuloročná radosť bola predčasná

TASR29.06.2021., 16:41h
Na Venuši nie je dosť vody na to, aby tam mohol existovať život, vyplýva z novej štúdie zverejnenej vo vedeckom časopise Nature Astronomy.
Lajkuj Brainee.sk na

Ako píše agentúra AFP, tento výskum, vedený severoírskou univerzitou Queen's University Belfast, bol podnietený štúdiou zverejnenou vlani bádateľmi z univerzity vo waleskom Cardiffe.

Tí vtedy informovali, že v atmosfére Venuše objavili fosfán - plyn, za ktorého prítomnosť na Zemi môžu výhradne živé organizmy.

Autori vlaňajšej štúdie odvtedy svoje vlastné nálezy síce spochybnili, ich zistenia však inšpirovali vedcov v Belfaste skúmať, či je v atmosfére Venuše dosť vody na to, aby tam mohol - aspoň teoreticky - existovať život.

Pixabay

​Ako píše agentúra DPA, vedci sa zamerali na tzv. aktivitu vody, teda pomer voľných molekúl vody, ktoré môžu využívať mikroorganizmy. V doteraz najsuchšom prostredí, v ktorom vedci pozorovali biologické procesy, bola aktivita vody na úrovni 0,585.

​Autori štúdie zistili, že drobné kvapôčky kyseliny sírovej v oblakoch, ktoré sa vyskytujú nad povrchom Venuše, znižujú aktivitu vody v atmosfére na menej ako 0,004 - stokrát menej, než je potrebné pre existenciu života. Aktivita vody v oblakoch napríklad nad Marsom je 0,537, píše DPA.

Vedci koncentráciu vody na Venuši vypočítali pomocou existujúcich údajov, ktoré v sedemdesiatich a osemdesiatich rokoch minulého storočia zozbierali americké a sovietske vesmírne sondy.

Vedec z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) a spoluautor štúdie Chris McKay poznamenal, že v rámci štúdie analyzovali aj údaje z iných planét, pričom zistili, že oblaky nad Jupiterom v istej výške obsahujú dostatok vody, aby tam teoreticky mohol existovať život. Ako však vzápätí zdôraznil, tento objav sám o sebe ani zďaleka nepotvrdzuje existenciu života na Jupiteri.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/vesmir, menuAlias = vesmir, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
20. marec 2023 21:13