shutterstock.com
StoryEditor

Polovica mladých si myslí, že ľudstvo je odsúdené na zánik. Pociťujú klimatickú úzkosť

Lukáš Kovalčík25.09.2021., 16:00h
V prieskume medzi 10 000 mladými ľuďmi až 58 percent uviedlo, že ich vlády zradili.
Lajkuj Brainee.sk na

V najväčšej štúdii svojho druhu vedci zistili, že klimatická kríza spôsobuje, že sa mladí ľudia na celom svete cítia vystrašení a majú pocit zrady, že ich ich vlády dostatočne nepracujú na zlepšení tohto problému.

Vedci z University of Bath vo Veľkej Británii skúmali 10 000 mladých ľudí vo veku 16-25 rokov v desiatich krajinách vrátane USA, Nigérie, Fínska a Francúzska. Píše Independent.

Prieskum, ktorí ešte len posúdia nezávislí experti, položil otázky o všeobecných pocitoch z klimatickej krízy a o tom, ako reagujú vlády.

Viac ako 45 percent mladých ľudí uviedlo, že ich pocity z klimatických zmien negatívne ovplyvňujú ich každodenný život a fungovanie, a 75 percent uviedlo, že budúcnosť vidia desivo. Viac ako polovica opýtaných (56) percent súhlasila s vyhlásením, že ľudstvo je odsúdené na zánik.

climateanxiety uzkost Grist/Amelia Bates

„ Keď som mala 16 rokov, prešla som si fázami pocitu úplnej bezmocnosti, “ Povedala Beth Irvingová, devätnásťročná aktivistka, ktorá organizovala štrajky proti klimatickej kríze študentov v Cardiffe.

Asi 65 percent mladých ľudí uviedlo, že vlády nerobia dosť pre to, aby sa vyhli klimatickej katastrofe, zatiaľ čo 58 percent uviedlo, že ich vlády zrádzajú. 

Takmer dve tretiny opýtaných uviedli (61 %) uviedli, že vlády nechránia ich, planétu, ani budúce generácie. 

„Zmena klímy má významné dôsledky pre zdravie a budúcnosť detí a mladých ľudí, napriek tomu majú len malý dosah na obmedzenie jej poškodenia, vďaka čomu sú vystavené väčšej úzkosti, " uvádza sa v štúdii.

​Úzkosť sa prejavuje smútkom, obsesívnym myslením, čo bude v budúcnosti, tlakmi na hrudi, nespavosťou, či bolesťami hlavy. 

Východiskom z klimatickej úzkosti je to, že začneme byť ekologicky uvedomelejší

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/klimaticka-zmena, menuAlias = klimaticka-zmena, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
23. september 2023 21:01