Nemeckí klimatickí aktivistu nebudú blokovať premávku lepením sa na vozovku.Electric Beard/X
StoryEditor

Aktivisti sa už nebudú lepiť na cestu. Poukazovať na klimatické zmeny chcú inou formou

TASR30.01.2024., 13:00h

Lepili sa na vozovku a obmedzovali tak mnohých šoférov. Vyvolali vo svete množstvo diskusií, hnevlivých či súhlasných. Klimatickí aktivisti ale sľubujú, že lepenie na cestu v Nemecku skončí. Protestovať budú inak.

Lajkuj Brainee.sk na

Nemeckí klimatickí aktivisti zo skupiny Posledná generácia oznámili, že v rámci svojich protestov sa už nebudú lepiť k vozovke. 

„Odteraz budeme protestovať inou formou, ale naďalej to nebude možné ignorovať... Od marca budeme zvolávať zhromaždenia po celej krajine,“ uviedla skupina vo vyhlásení. Už sa tiež nebudú rozdeľovať do malých skupín a organizovať pouličné blokády.

image

Vraždy a zabitia. Minulý roky prišli o život desiatky aktivistov, bojovali za zdravšiu planétu

Aktivisti chcú tiež „v budúcnosti čoraz častejšie priamo konfrontovať tých, ktorí sú zodpovední za ničenie klímy“ a „verejne a pred kamerami konfrontovať politikov“, píše sa vo vyhlásení. Posledná generácia prisľúbila pokračovanie protestov pri ropovodoch, uhoľných baniach a na letiskách.

Lepili sa na cestu

Skupina klimatických aktivistov začala v januári 2022 blokovať kľúčové cestné komunikácie v Berlíne, Hamburgu a ďalších nemeckých mestách lepením sa k vozovke. Vyvolali hnev medzi motoristami i policajtmi. Protesty organizovali aj v múzeách, na štadiónoch či pred ministerstvami. Niekoľkokrát narušili aj prevádzku letísk v Berlíne, Hamburgu či Dusseldorfe.

Berlínska polícia vlani napočítala 550 protestných akcií klimatických aktivistov. Mnohé z nich kritizovali aj predstavitelia  strany Zelených, ktorí tento spôsob protestov označili za kontraproduktívny.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/klimaticka-zmena, menuAlias = klimaticka-zmena, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
11. apríl 2024 15:50