Väčšina Slovákov vzhľadom na vysokú infláciu žiada spravodlivé politiky na riešenie klimatickej krízy. Šesťdesiat percent respondentov je toho názoru, že prechod na nízkouhlíkové hospodárstvo sa môže uskutočniť len vtedy, ak sa budú súčasne riešiť sociálne a ekonomické nerovnosti. To, že vláda je schopná uskutočniť takúto spravodlivú klimatickú transformáciu, je presvedčených 39 percent ľudí.
„Pri otázke kompenzácie pre rozvojové krajiny s cieľom pomôcť im vyrovnať sa s dôsledkami zmeny klímy, ktorá by mala byť ústrednou témou konferencie OSN o zmene klímy v Dubaji v roku 2023 (COP28), sa slovenskí respondenti vyslovili za rozšírenie pomoci za ich hranice s cieľom podporiť krajiny najviac ohrozené zmenou klímy a zabezpečiť globálne spravodlivý prechod na klimaticky neutrálnu a odolnú budúcnosť,“ uviedla EIB.
Päťdesiatsedem percent Slovákov súhlasí s tým, že krajina by mala poskytnúť finančnú kompenzáciu zasiahnutým krajinám, aby im pomohla v boji proti zmene klímy.
Výsledky prieskumu ukazujú, že 54 percent Slovákov by bolo ochotných platiť vyššiu daň z príjmu s cieľom pomôcť domácnostiam s nižšími príjmami vyrovnať sa s nákladmi na zelenú transformáciu. Štyridsaťštyri percent by súhlasilo s dodatočným poplatkom vo výške jedného až dvoch percent zo svojho príjmu a deväť percent by súhlasilo s dodatočným poplatkom vo výške päť až desať percent.
Prevažná väčšina respondentov by podporila aj iné druhy opatrení súvisiacich s klímou. Napríklad 72 percent ľudí sa vyslovilo za reformu dane z fosílnych palív, ktorou by sa zrušili dotácie a daňové úľavy pre letecký sektor a iné odvetvia závislé od fosílnych palív.
Prieskum EIB o klíme sa uskutočňuje od roku 2018. Do prieskumu sa zapojilo viac než 30 000 respondentov v období od 7. augusta do 4. septembra 2023, s reprezentatívnym panelom pre každú z 35 krajín, v ktorých sa prieskum konal. EIB je úverové rameno Európskej únie a najväčší mnohostranný veriteľ v prípade projektov zameraných na opatrenia v oblasti klímy na svete.