Aj bratislavské pamiatky sa ponoria do tmyUnsplash/Lukáš Kulla
StoryEditor

Svet sa už o pár dní ponorí na hodinu do tmy. Pozri, ako sa do podujatia na ochranu našej planéty môžeš zapojiť aj ty

TASR13.03.2023., 10:00h

Hodina Zeme, keď sa na celkom svete vypnú svetlá na známych budovách a pamiatkach, sa uskutoční 25. marca.

Lajkuj Brainee.sk na

Svetový fond na ochranu prírody (WWF) vyzýva ľudí, aby počas dňa sami „vypli” a strávili hodinu tým, že urobia niečo pozitívne pre planétu. TASR o tom informovala PR špecialistka WWF Slovensko Michaela Domanová.

V súčasnosti Hodina Zeme okrem klimatickej zmeny upozorňuje aj na problém straty biodiverzity a ohrozenia prírodných zdrojov našej planéty. „Prírodu už nestačí len chrániť, musíme ju začať obnovovať,” hovorí Martina Paulíková z WWF Slovensko.

image

Eko-pokrytec DiCaprio. Za dva týždne nalietal 20-tisíc kilometrov kvôli párty, potom prišiel na podujatie zelenej módy

Musíme ochrániť prírodu

Organizácia dlhodobo poukazuje na potrebu ochrany dostatočne veľkých plôch divokej prírody. „Musíme vyčleniť územia, kde sa môžu voľne pohybovať zvieratá, kde môžu rásť stromy. Jednoducho dať prírode vlastný priestor,” povedala Paulíková.

Doplnila, že mnohé zásahy človeka v prírode vyvolali negatívne dosahy na životné prostredie, zdravie a životy obyvateľov. Tam, kde je to možné, je podľa nej potrebné ich odstrániť.

image

Prírodu máme len jednu

Unsplash/Branislav Knappek

Inšpirácia pre ľudí

V sobotu 25. marca tím WWF Slovensko spolu s dobrovoľníkmi osadí v teréne tabuľky, ktorými označia chránené územie rieky Hron. Pri tejto príležitosti vyčistia aj brehy rieky od naplaveného odpadu.

Cieľom tohtoročnej Hodiny Zeme je tiež inšpirovať ľudí, aby venovali akúkoľvek činnosť v prospech prírody, vykročili zo svojej rutiny a dlhodobo žili zodpovednejšie, rozumnejšie a úspornejšie voči prírode.

image

Problémy so štítnou žlazou, sterilné ženy, impotentní muži. Chemko Strážske je symbolom ekologickej katastrofy na Slovensku

Zapájame sa už vyše desať rokov

Iniciatíva Hodina Zeme vznikla v roku 2007 v Austrálii s cieľom upozorniť na dôsledky klimatickej krízy a od roku 2011 sa do iniciatívy zapája aj Slovensko.

Viaceré hrady, mosty či iné stavby na Slovensku sa v rámci Hodiny Zeme zahalia do tmy. Symbolickým zhasnutím spoločne upriamujú pozornosť na environmentálne hrozby, ktorým čelí planéta.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/klimaticka-zmena, menuAlias = klimaticka-zmena, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
30. september 2023 02:27