Svetový fond na ochranu prírody (WWF) vyzýva ľudí, aby počas dňa sami „vypli” a strávili hodinu tým, že urobia niečo pozitívne pre planétu. TASR o tom informovala PR špecialistka WWF Slovensko Michaela Domanová.
V súčasnosti Hodina Zeme okrem klimatickej zmeny upozorňuje aj na problém straty biodiverzity a ohrozenia prírodných zdrojov našej planéty. „Prírodu už nestačí len chrániť, musíme ju začať obnovovať,” hovorí Martina Paulíková z WWF Slovensko.
Musíme ochrániť prírodu
Organizácia dlhodobo poukazuje na potrebu ochrany dostatočne veľkých plôch divokej prírody. „Musíme vyčleniť územia, kde sa môžu voľne pohybovať zvieratá, kde môžu rásť stromy. Jednoducho dať prírode vlastný priestor,” povedala Paulíková.
Doplnila, že mnohé zásahy človeka v prírode vyvolali negatívne dosahy na životné prostredie, zdravie a životy obyvateľov. Tam, kde je to možné, je podľa nej potrebné ich odstrániť.
Inšpirácia pre ľudí
V sobotu 25. marca tím WWF Slovensko spolu s dobrovoľníkmi osadí v teréne tabuľky, ktorými označia chránené územie rieky Hron. Pri tejto príležitosti vyčistia aj brehy rieky od naplaveného odpadu.
Cieľom tohtoročnej Hodiny Zeme je tiež inšpirovať ľudí, aby venovali akúkoľvek činnosť v prospech prírody, vykročili zo svojej rutiny a dlhodobo žili zodpovednejšie, rozumnejšie a úspornejšie voči prírode.
Zapájame sa už vyše desať rokov
Iniciatíva Hodina Zeme vznikla v roku 2007 v Austrálii s cieľom upozorniť na dôsledky klimatickej krízy a od roku 2011 sa do iniciatívy zapája aj Slovensko.
Viaceré hrady, mosty či iné stavby na Slovensku sa v rámci Hodiny Zeme zahalia do tmy. Symbolickým zhasnutím spoločne upriamujú pozornosť na environmentálne hrozby, ktorým čelí planéta.