Vedci tvrdia, že „superčerv“ požierajúci plasty by mohol pomôcť zachrániť planétu so svojimi podivnými stravovacími požiadavkami.
Zem má problém s plastmi. National Geographic v roku 2020 odhadol číry a znepokojujúci rozsah tohto problému. Uvádza sa v ňom: „V nasledujúcich 10 rokoch odpad, ktorý sa dostane do vodných tokov a v konečnom dôsledku do oceánov, dosiahne 22 miliónov ton a možno až 58 miliónov ton ročne.“
Profesorka inžinierstva z University of Georgia Jenna Jambeck vysvetlila, že je to ako vyklápač, ktorý každú minútu po celý rok vyloží do oceánu plný náklad plastov. Problém s príliš veľkým množstvom plastov je v tom, že ich zbavenie si vyžaduje skleníkové plyny, zatiaľ čo plasty v oceánoch pomaly rozkladá slnko.
Aktivisti sa preto obávajú o budúcnosť planéty a dôsledky stúpajúcej hladiny morí. Záplavy a otepľovanie by spôsobili globálny chaos, masovú migráciu a častejšie lesné požiare, ktoré by sa ťažko kontrolovali. Ako by teda mohli červy pomôcť planéte?
Zistilo sa, že červ Zophobas morio, na slovenskú známy ako potemník peruánsky, môže žiť z polystyrénu, píše DailyStar. Enzýmy nachádzajúce sa v čreve lariev dokážu rozkladať plasty. Tím z University of Queensland kŕmil tri skupiny superčervov inou stravou v priebehu troch rokov. Vedec Chris Rinke pre BBC povedal: „Superčervy sú ako mini recyklačné závody, ktoré drvia polystyrén ústami a potom ho kŕmia baktériami v ich čreve.“
Preto je istým spôsobom možné, že by červy mohli zachrániť planétu. Nemusíš sa však obávať, že by ich teraz tisíce vyhodili na skládky. Namiesto toho skúmajú vedci enzýmy v ich črevách. Dúfajú, že sa im podarí ich opätovné vytvorenie. Teória hovorí, že plasty môžu byť rozdrvené strojmi predtým, ako sa na spracovanie a rozbitie plastu použije enzým červa.
V opačnom prípade môže podľa Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) trvať až 500 rokov, kým sa plastové predmety, ako sú zubné kefky, rozložia alebo sa nerozložia vôbec.
Výskumník z Austrálskej národnej univerzity Colin Jackson pre Australian Broadcasting Corporation povedal: „Táto štúdia zachádza dlhú cestu k pochopeniu toho, ako to baktérie v črevách superčervov robia na molekulárnej úrovni. To je dôležité pre použitie tohto typu prístup k recyklácii.“