Vedci z univerzity v holandskom meste Wageningen pracujú na vytvorení nástroja, ktorý by dokázal zmerať vplyv klimatických zmien na extrémne poveternostné udalosti, ako sú záplavy, suchá či požiare.
Na tlačovú správu Wageningenskej univerzity upozornil v pondelok internetový denník The Brussels Times. „Extrémne výkyvy počasia môžu mať veľký sociálny a ekonomický vplyv,“ uvádza sa v tlačovej správe univerzity, podľa ktorej len škody spôsobené prudkou búrkou v Holandsku v polovici júna dosiahli okolo 37-miliónov eur. Očakáva sa, že na desiatky miliónov eur budú vyčíslené škody spôsobené prudkými záplavami z júla, ktoré v rovnakom čase postihli aj Nemecko a Belgicko.
The Brussels Times pripomenul, že v Belgicku si záplavy vyžiadali smrť najmenej 37 ľudí a škody sa stále odhadujú. Holandskí vedci z Wageningenského inštitútu pre výskum životného prostredia tvrdia, že existuje dostatok meteorologických údajov o extrémnych prejavoch počasia (koľko zrážok na danom mieste napadlo), avšak tieto klimatické údaje sa systematicky nezbierajú.
Práve to chce zmeniť monitor vplyvu klimatických zmien. „Inšpirovalo nás to k vývoju monitora klimatických vplyvov. Systematickým zberom údajov o extrémnych prejavoch počasia a ich dôsledkoch získame lepší prehľad o vplyve klimatických zmien. To môže viesť k vydaniu včasných varovaní a prispieť k tvorbe plánov na prispôsobenie sa zmenám klímy,“ opísal situáciu Rutger Dankers z uvedeného inštitútu.
The Brussels Times v tom vidí zmysel aj preto, že Belgicko dostalo varovania v súvislosti s nedávnymi povodňami. Celkovo ich bolo 25, ako však ukázalo vyšetrovanie prokuratúry z mesta Liege, lokálne úrady ich podcenili a potrebné opatrenia začali prijímať až v poslednej chvíli. Monitorovací nástroj vyvíjaný na Wageningenskej univerzite by mohol mestám pomôcť zistiť, aké sú dôsledky určitých opatrení, a zároveň poskytnúť poisťovniam lepšiu predstavu o očakávaných nákladoch po vzniknutých škodách.
Univerzita tvrdí, že je potrebné prepojiť dostupné údaje s cieľom zistiť, aký je vzťah medzi prejavmi extrémneho počasia a ekonomickými a sociálnymi nákladmi, berúc do úvahy faktory, ako sú škody na budovách a zničených autách, znížené výnosy na úrode, poškodené zdravie ľudí a úmrtnosť, spôsobené živelnými pohromami. Univerzita priznáva, že spojenie všetkých týchto údajov do jedného celku predstavuje veľkú výzvu, lebo dáta musia pochádzať z rôznych zdrojov. Výskumníci preto rozbehli spoluprácu s vládou a regionálnymi samosprávami a poisťovacími spoločnosťami.
Monitor vplyvu klimatických zmien bude univerzita vyvíjať v priebehu nasledujúcich rokov. Cieľom je vytvoriť jednotný webový portál, v ktorom budú údaje prístupné všetkým záujemcom, vrátane prehľadu údajov o škodách od Holandského združenia poisťovateľov.