Taktiež sa zrýchľuje topenie Antarktídy. V 80. rokoch minulého storočia stratila Antarktída 40 miliárd ton ľadu ročne. V poslednom desaťročí tento počet vyskočil na priemerne 252 miliárd ton ročne. Podľa Národného strediska pre údaje o snehu a ľade obsahuje Antarktída spolu s grónskym ľadovým príkrovom viac ako 99 percent sladkej vody na svete. Keby sa roztopili ľadové príkrovy Antarktídy a Grónska, viedlo by to k zvýšeniu hladiny mora o viac ako 60 metrov.NASA Goddard
StoryEditor

Globálne otepľovanie pokračuje. Morský ľad v Antarktíde je na svojom rekordnom minime

TASR20.04.2022., 09:00h
Tento rok dosiahol najmenšiu plochu od začiatku meraní v roku 1970, uvádzajú vedci. Ide o najprudšie zmenšenie za posledných päť rokov.
Lajkuj Brainee.sk na

Uvádza sa to v správe vedcov zo Sunjatsenovej univerzity v čínskom meste Kuang-čou a laboratória pre morské vedy v meste Ču-chaj. Výsledky štúdie boli zverejnené v odbornom časopise Advances in Atmospheric Sciences a v utorok o nich informovala agentúra DPA.

Rozloha ľadu v Antarktíde po prvý raz klesla pod dva milióny štvorcových kilometrov. To je približne o 30 percent menej, než bol priemer v období rokov 1981–2010.

​Tento rekordný úbytok plochy morského ľadu zaznamenali 25. februára. Ide o druhé prudké zmenšenie plochy pokrytej ľadom za posledných päť rokov.

Uvedení vedci skúmajú oceánske prúdy a javy súvisiace s počasím, ktoré spôsobujú topenie ľadu. Globálne otepľovanie spôsobuje, že plocha pokrytá ľadom v oblasti Arktídy sa prudko zmenšuje. Ľadová plocha v Antarktíde sa však donedávna mierne rozširovala, a to približne o jedno percento ročne od roku 1970. Jej pokles zaznamenali v roku 2017 a potom opätovne tento rok vo februári – na konci leta na južnej pologuli.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/klimaticka-zmena, menuAlias = klimaticka-zmena, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
05. jún 2023 12:08