Fosílne palivá sú obrovským strašiakom pre životné prostredie. Je už dlhodobo známe, že nafta či benzín vytvárajú pri spaľovaní škodlivé látky a skleníkové plyny, ktoré škodia zdraviu a zároveň ekosystémom. To by však jedného dňa mohlo byť minulosťou. Vedci totiž vytvorili uhlíkovo neutrálne palivo, a to len zo slnečného svetla a vzduchu, uvádza portál Metro.
Táto najnovšia technológia by nám mohla dopomôcť k čistejšiemu ovzdušiu. Vedci vyrobili palivo pomocou zariadenia na streche svojho laboratória. Systém pozostáva z niekoľkých zrkadiel a reakčných komôr.
Proces najprv oddelí oxid uhličitý od vody a následne z nich vytvorí oxid uhoľnatý a vodík. Počas zahrievania dosahuje malá komora teplotný vrchol až päťtisíc násobku teploty povrchu Slnka.
Podľa odborníkov ide o reálny proces
Následne sa látky premieňajú na palivo, akým je napríklad metanol či petrolej. Takýto solárny palivový systém potrebuje kontrolu, otváranie a zatváranie ventilov a teda aj elektrickú energiu. K zrkadlám preto umiestnili aj solárny panel.
Vedci zistili, že experimentálny systém funguje úspešne a stabilne aj pri prerušovanom slnečnom žiarení. Uvádzajú, že vyrobili 32 mililitrov metanolu v typickom sedemhodinovom behu, čo dokazuje technickú životaschopnosť procesu výroby solárneho paliva.
Pre zásobovanie celého letectva palivom takýmto spôsobom je potrebné pokryť zrkadlami asi vyše 0,5 percent rozlohy Saharskej púšte. Takýto proces však nie je nereálny a jeho výhodou je, že odoberá oxid uhličitý priamo z atmosféry.
„Uvedenie takýchto solárnych palív na trh si však bude vyžadovať podstatnú optimalizáciu procesu a zvýšenie rozsahu, čo by malo byť podporené politickými schémami, ktoré umožnia uvedenie na trh v komerčnom meradle,“ uvádzajú výskumníci v časopise Nature.