KomárPexels
StoryEditor

Konečná pre komáre? Liek na zriedkavé choroby mení ľudskú krv na jed proti otravnému hmyzu

Miroslav Kamody02.04.2025., 11:00h

Pomôže nám tento nový objav definitívne poraziť choroby, ktoré prenášajú komáre?

Lajkuj Brainee.sk na

Vedci prichádzajú s radikálnym plánom, ako zredukovať populáciu komárov a bojovať proti malárii - napumpovať do ľudskej krvi liek, ktorý je pre tieto otravné hmyzie potvory smrteľný. Stačí jeden hlt a komáre majú po živote, píše portál ScienceAlert.

Ako to funguje?

Základ tohto „zabijaka komárov” nesie nitizinón, liek, ktorý sa už teraz používa na liečbu genetických porúch. Podľa štúdie vedeného Liverpoolskou školou tropickej medicíny komáre hynuli do 12 hodín po cicaní krvi od ľudí, ktorí tento liek užívali.

image

Nenávidíme ich, no zabíjať by sme ich nemali. Prečo je lepšie naučiť sa žiť s pavúkmi vo svojej domácnosti?

„Jedným zo spôsobov, ako zastaviť šírenie chorôb prenášaných hmyzom, je urobiť krv toxickou pre tieto krvilačné potvory,” vysvetľuje mikrobiológ Lee R. Haines z Liverpool School of Tropical Medicine.

Nitizinón vs. komáre: Kto vyhrá?

Vedci v štúdii, publikovanej v Science Translational Medicine, porovnali účinnosť nitizinónu s ivermektínom, látkou, ktorá sa už používa na hubenie komárov. Aj keď ivermektín funguje v nižších dávkach, nitizinón zabíja rýchlejšie a zostáva v krvi dlhšie, čo znamená, že viac komárov si odpije svoju poslednú kvapku krvi.

„Chceli sme, aby bol nitizinón lepší ako ivermektín, a naozaj sa ukázalo, že jeho účinnosť je fantastická,” hovorí parazitológ Álvaro Acosta Serrano.

image

Komár tigrovaný

Unsplash

Bude to fungovať aj v realite?

Aj keď tento koncept vyzerá sľubne, výskumníci upozorňujú na možné riziká. Niektoré antiparazitické lieky už predtým vyvolali obavy kvôli možnému ničeniu užitočného hmyzu. Hoci nitizinón zrejme nemá fatálny vplyv na opeľovačov, jeho širšie ekologické dopady ešte neboli dostatočne preskúmané.

A čo rezistencia? Ak by sa nitizinón začal masovo podávať ako súčasť globálneho programu proti malárii, mohli by sa komáre postupne adaptovať a stávať sa voči nemu odolnejšími.

image

Muž sa necháva denne cielene poštípať tisíckami komárov. Robí to v rámci svojej práce

Malária každoročne zabije viac ako pól milióna ľudí a boj proti nej je čoraz komplikovanejší. Ak sa nitizinón ukáže ako bezpečný a efektívny, mohol by byť novou zbraňou v tejto nekonečnej vojne. A tentokrát by to bola zbraň, ktorá funguje priamo v našich žilách.

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/ako-na-to, menuAlias = ako-na-to, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
14. apríl 2025 17:55