Histopatológia amebovej meningoencefalitídy spôsobenej Naegleria fowleriWikipedia/CDC/Dr. Govinda S. Visvesvara
StoryEditor

Mozog požierajúce améby sú takmer vždy smrteľné. Nachádzajú sa v sladkých vodách, vyskytli sa aj na našom území

Miroslav Kamody15.01.2025., 13:00h

Pokiaľ sa infikuješ, šance na prežitie sú úplne minimálne.

Lajkuj Brainee.sk na

Počas horúcich letných dní je výlet na pláž skvelý spôsob, ako sa zabaviť a schladiť sa. Ale ak nie si blízko slaného oceánu (ako každý na Slovensku), môžeš sa rozhodnúť pre plávanie v sladkovodnom potoku, rieke, jazere alebo bazéne. Ako píše portál The Conversation, tieto miesta sú skvelé, no prinášajú so sebou skryté nebezpečenstvo.

Aj keď ide o veľmi zriedkavé prípady, takéto kúpanie môže to byť smrteľné - infekcia mozgu mikróbom všeobecne známym ako „mozog požierajúca améba”. A áno, nachádza sa aj na našom území.

image

Malária, HIV aj tuberkulóza. Ktoré infekčné ochorenia budú pravdepodobne najväčším novým problémom v roku 2025?

Nevyliečiteľná infekcia

Príslušný patogén sa nazýva Naegleria fowleri (slzovičkovka zhubná). Aj keď patogén požierajúci mozog znie ako nepravdepodobné stvorenie zo sci-fi, bohužiaľ je to skutočný – a potenciálne smrteľný – organizmus.

„Améba bola prvýkrát objavená lekárskymi vedcami v južnej Austrálii v 60. rokoch po niekoľkých záhadných úmrtiach na nezvyčajnú formu meningitídy v 50. rokoch. Môže spôsobiť často nevyliečiteľnú infekciu nazývanú primárna amébová meningoencefalitída,” vysvetľuje Ian A. Wright, docent v oblasti environmentálnych vied z univerzity Western Sydney.

Táto choroba pritom spôsobila stovky smrteľných infekcií v niekoľkých krajinách. Najčastejšie sú postihnutí mladí muži a priemerný vek infekcií je 12 rokov. Naegleria fowleri je mikroskopický jednobunkový organizmus. Bežne sa vyskytuje v sladkých vodách a pôde, darí sa mu v teplejších teplotách vody v rozmedzí od 25 do 40 stupňov Celzia.

Neobvyklý spôsob infekcie

„Neprežije ani v slanej, ani v sladkej vode správne dezinfikovanej chlórom. To zahŕňa chlórované komunálne zdroje vody, ktoré sú dezinfikované a dôkladne testované, aby sa zabezpečilo, že všetky patogény, vrátane N. fowleri , nemôžu prežiť. Táto voda je bezpečná na všetky účely vrátane kúpania a sprchovania,” upokojuje odborník.

Infekcie sú tak dnes veľmi zriedkavé. Sú však smrteľne vážne, keďže infekciu prežila len hŕstka ľudí. Ako sa však dostane do mozgu? Zaujímavé je, že pitím kontaminovanej vody sa nemôžeš nakaziť.

„Toto ochorenie má veľmi neobvyklý spôsob infekcie. Môže infikovať mozog človeka iba prostredníctvom vody, ktorá sa dostane do nosa a nosových priechodov. To umožňuje amébe prejsť cez nosové tkanivo a infikovať mozog a centrálny nervový systém. Ľudia sa smrteľne nakazili aj vyplachovaním nosových priechodov vodou, ktorá obsahovala amébu. Na takéto výplachy nosa by sa mala používať iba vhodne sterilizovaná voda.”

image

VIDEO Tento tradičný ázijský šalát zabíja efektívnejšie ako biologické zbrane. Už jedno sústo koi pla vie spôsobiť rakovinu

Nepríjemné príznaky

Niektoré z prvých príznakov infekcie sú bolesti hlavy, nevoľnosť, vracanie, horúčka a stuhnutosť krku. Po vystavení amébe môže trvať niekoľko dní, kým sa infekcia rozvinie. Ak niekto trpí týmito príznakmi po tom, čo bol vystavený potenciálne kontaminovaným vodám, je potrebná okamžitá lekárska pomoc. Aj keď je miera prežitia nižšia ako 5 percent, existujú zriedkavé prípady, kedy rýchla lekárska pomoc pomohla infikovanej osobe prežiť.

„Hoci améba vo všeobecnosti prežíva vo vodách v teplom podnebí, infikovala ľudí vo vyhrievaných vodách v chladnejších prostrediach. V roku 1978 sa smrteľne nakazilo dievča po kúpaní v geotermálnych kúpeľoch, ktoré postavili Rimania v anglickom meste Bath. Odvtedy sú kúpele pre plavcov zatvorené,” vysvetľuje Wright.

Čo môžem urobiť, aby som sa vyhol amébe?

Po prvé, N. fowleri nemôže prežiť v morskej slanej vode. Môže však žiť v teplých sladkých vodách, riekach, horúcich prameňoch, potokoch, bazénoch alebo jazerách. „Ak máte nejaké pochybnosti, je najbezpečnejšie predpokladať, že améba je prítomná v týchto vodných zdrojoch. Stále môžete plávať, ale neponárajte hlavu pod vodu. Dávajte pozor, aby ste zabránili vniknutiu vody do nosa.”

image

Šance na prežitie po infekcii sú minimálne

Unsplash/Andrew Ly

To môže byť ťažké pre deti, ktoré sa často zapájajú do hier, veľa špliechajú a skáču alebo sa ponárajú do vody. Môže byť pre nich nemožné to urobiť bez toho, aby riskovali, že sa im voda dostane do nosa.

Ak uvažuješ o kúpaní v sladkovodnom bazéne, uisti sa, že je bazén dobre udržiavaný a dezinfikovaný správnym množstvom chlóru. To zabraňuje prežitiu améby a robí dobre udržiavaný, dezinfikovaný bazén bezpečný na plávanie. Čistý, filtrovaný a správne chlórovaný bazén tiež chráni plavcov pred inými patogénmi prenášanými vodou.

„Šanca na získanie tejto choroby je malá. Ale ak je človek infikovaný, je pravdepodobné, že bude smrteľná. Ak je to možné, vyberte si plávanie v dobre udržiavaných a chlórovaných bazénoch. V sladkovodných zdrojoch jednoducho nestrkajte hlavu pod vodu,” dodáva odborník na záver.

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/ako-na-to, menuAlias = ako-na-to, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
15. január 2025 13:46