Unsplash/Robina Weermeijer
StoryEditor

Vedci sa podelili o desivé výsledky. K Alzheimerovej chorobe prispieva vec, ktorú dennodenne držíte v ruke

kam07.05.2022., 10:00h
Máte ho dennodenne niekoľkokrát v ruke a zabíjate s ním čas. Môže však spôsobiť chorobu, na ktorú dodnes nemáme liek.
Lajkuj Brainee.sk na

Alzheimerova choroba začína nenápadne a nepretržite sa rozvíja v priebehu rokov. Jej prvé varovné signály (zhoršovanie pamäti, zabúdanie udalostí, mien, neschopnosť orientovať sa v čase) pozná hádam každý. Veľkým problémom pri jej diagnostike je, že tieto prvé príznaky sa zvyčajne pripisujú skôr starnutiu či stresu, a preto ju odhalia neskoro.

Na druhú stranu, do dnešných dní nemáme na túto chorobu liek, a preto jej skoré odhalenie neprinesie vyliečenie. Čo však vieme je, ako vzniká. To zároveň podľa webu Futurism prináša problém pre tých, ktorí sa nikam nedokážu pohnúť bez svojho smartfónu a sústavného telefonovania.

Mozog Unsplash/Natasha Connell

Nebezpečné EMF

Podľa novej štúdie publikovanej v časopise Current Alzheimer Research sa ukázalo, že naše mobilné telefóny môžu mať niečo spoločné s Alzheimerovou chorobou. Podľa tlačovej správy o tomto výskume väčšina vedcov súhlasí s tým, že Alzheimerova choroba je spôsobená nadmerným hromadením vápnika v mozgu. 

A práve pulzné, elektronicky generované elektromagnetické polia (EMF) emitované z mobilných telefónov môžu podľa štúdie spôsobovať alebo zhoršovať hromadenie vápnika. Tieto zistenia podporujú aj skúmané zvieracie modely.

Alzheimerova choroba

Je najčastejšou formou demencie. Na Slovensku ňou trpí 50 až 60-tisíc ľudí a o túto skupinu sa stará približne 100 - 150-tisíc rodinných príslušníkov a opatrovateľov. Podľa vyhlásenia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je Alzheimerova choroba jedným z desiatich hlavných smrteľných ochorení ľudstva.

„EMF pôsobia prostredníctvom elektrických a časovo premenných magnetických síl v nanosekundovom časovom rozsahu,“ uviedol vo vyhlásení Martin Pall z Washingtonskej štátnej univerzity, ktorý je autorom štúdie. „Ktorákoľvek z nich môže spôsobiť nočnú moru - Alzheimerovu chorobu s extrémne skorým nástupom.“

Tlačová správa dokonca použila aj ešte silnejšie výrazy. „Veľmi mladí ľudia, ktorí sú vystavení žiareniu mobilných telefónov alebo Wi-Fi mnoho hodín denne, si môžu vyvinúť digitálnu demenciu.“ Nie je to prvýkrát, čo sú EMP spojené so zdravotnými problémami.

Ďalšie problémy

Zatiaľ čo National Cancer Institute tvrdí, že akékoľvek spojenie medzi EMP a rakovinou je nepravdepodobné a že normálne množstvá EMP neovplyvňujú ľudí, Healthline tvrdí, že existujú ďalšie bežnejšie problémy, s ktorými súvisí. Patrí medzi nie podráždenosť, bolesti hlavy, nespavosť a iné súvisiace príznaky týchto problémov.

Akékoľvek spojenie medzi Alzheimerovou chorobou a mobilnými telefónmi je stále dosť okrajové, no zaujímavé - a zlovestné, vzhľadom na to, aké rozšírené sú mobilné zariadenia. Určite bude potrebné urobiť ďalší výskum, aby sme lepšie pochopili, ako veľmi dokážu telefóny ovplyvniť vznik ďalších chorôb. 

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/ako-na-to, menuAlias = ako-na-to, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
03. jún 2023 14:42