Dreamstime
StoryEditor

Prieskum o mladých ľuďoch: Existuje prípad, kedy dajú prednosť životu bez peňazí pred prácou. Aký to je?

som14.04.2022., 14:00h
Generácia našich rodičov a ich rodičov bola často zvyknutá pracovať na jednom mieste, aj keď ich práce nenapĺňala a nebavila. S mladými ľuďmi je to podľa medzinárodného výskumu úplne inak.
Lajkuj Brainee.sk na

Väčšina mladých ľudí z radov generácie Z a mileniálov by dala vo svojom zamestnaní výpoveď, pokiaľ by práca negatívne narúšala ich osobný život. Takmer polovica z nich by radšej zostala nezamestnaná, než aby robila prácu, ktorá odporuje ich presvedčeniu. Vyplýva to z medzinárodnej štúdie poradenskej firmy Randstad, informuje web Aktualně.cz.

Osobný život ako priorita

Medzinárodného prieskumu sa zúčastnilo 35 tisíc respondentov z radov generácie Z (vo veku medzi 18 a 24 rokmi) alebo mileniálov (vo veku medzi 25 a 34 rokmi) a všetci v tom čase boli v zamestnaneckom pracovnom pomere. Až 56 percent ľudí z mladšej vekovej skupiny a 55 percent zo staršej vekovej skupiny v dotazníku však uviedlo, že by svoje miesto radšej opustili, ak by kvôli nemu mali prísť o osobný život.

Dôležité sú aj postoje

Až 43 percent opýtaných v oboch sledovaných generáciách spomenulo, že by neprijalo pracovnú ponuku od zamestnávateľa, ktorý by zastával odlišné názory na sociálne a environmentálne problémy. Celkom 41 percentám by zase podľa výsledkov vadilo pracovné prostredie, ktoré nepodporuje rovnoprávnosť a začleňovanie rôznych spoločenských skupín. Informoval o tom web Dazed Digital.

Pexels/Karolina Grabowska

Peniaze nie sú na prvom mieste

Každému štvrtému účastníkovi prieskumu by dokonca nevadilo dostávať nižší plat, pokiaľ by firma namiesto toho investovala do nejakého spoločensky prospešného cieľa. Medzi prioritami, ktoré respondenti najčastejšie vyzdvihovali, boli možnosť pracovať z domu, flexibilný pracovný čas a príležitosť rozvíjať prostredníctvom kurzov svoje profesijné zručnosti.

„Naše zistenia naznačujú, že zamestnanci v posledných desaťročiach výrazne prehodnocujú svoje priority. Mladí ľudia zjavne chcú byť v zamestnaní sami sebou, a pokiaľ sa práca nezlučuje s ich hodnotami, nehodlajú pristupovať na kompromisy. Firmy na túto premenu musia reagovať, inak sa im nepodarí prilákať nových pracovníkov ani udržať tých súčasných," dodal výkonný riaditeľ poradenskej firmy Randstad Sander van 't Noordende.

 

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/ako-na-to, menuAlias = ako-na-to, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
01. jún 2023 00:25