Chceš sa páčiť? Základ je zdravá pleťAvon
StoryEditor

Koniec botoxu a drahých nočných krémov? Vedcom sa podarilo omladiť bunky o 30 rokov

TASR11.04.2022., 09:47h
Vedcom z Cambridgeskej univerzity sa podarilo omladiť bunky 53-ročnej ženy tak, že pripomínali bunky 23-ročného človeka.
Lajkuj Brainee.sk na

Tento objav môže pomôcť s liečením chorôb súvisiacich so starnutím, napríklad cukrovky či srdcových a neurologických ochorení.

Vedci pri výskume použili poznatky z naklonovania ovce Dolly z embryonálnej kmeňovej bunky v 90. rokoch minulého storočia a s tým súvisiacu technológiu indukovanej pluripotentnej kmeňovej bunky (IPS), ktorú vyvinul japonský vedec Šinja Jamanaka. Z takejto bunky môže v dospelom organizme vzniknúť akákoľvek bunka. Tento proces je však veľmi zložitý a jeho využiteľnosť v medicíne obmedzená.

​Šéf výskumu Wolf Reik z Cambridgeskej univerzity použil metódu IPS na kožných bunkách 53-ročnej ženy, ale nechal ich v špeciálnom roztoku namiesto bežných 50 dní len 13. Zistil, že po takom krátkom čase sa tkanivo nezmenilo na kmeňové bunky, ale omladlo. „Bunky vyzerali, akoby boli odobrané 23-ročnému človeku,“ uviedol vedec Diljeet Gill.

Reik však varoval, že výskum je zatiaľ v ranom štádiu. Metóda IPS totiž zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Dodal však, že aj tak ide o prelomový objav, ktorý môže v budúcnosti pomôcť s liečením chorôb, ktoré sa so zvyšujúcim sa vekom zhoršujú.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/ako-na-to, menuAlias = ako-na-to, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
21. september 2023 23:19