
Stromovým druhom pritom obzvlášť hrozilo vyhynutie, v dôsledku globálneho odlesňovania spôsobeného požiarmi, ktoré vyvolal dopad asteroidu.
Táto udalosť sa mala odohrať medzi obdobím kriedy a starších treťohôr a významne prispela vo formovaní ranej evolúcie a diverzifikácie cicavcov. Píše Cornell Chronicle.
Jeho štúdia „Ekologická selektivita a vývoj preferencií cicavčích substrátov počas ranných treťohôr“ bola nedávno publikovaná v prestížnom vedeckom časopise Ecology and Evolution.
„Najstaršie cicavce sa objavili zhruba pred 300 miliónmi rokov a mohli sa diverzifikovať v tandeme s expanziou kvitnúcich rastlín asi 20 miliónov rokov pred začiatkom treťohôr. Keď asteroid zasiahol, mnohé z týchto cicavčích línií vymreli,“ povedal Hughes.
Koncom kriedy došlo k masívnemu vyhynutiu väčšiny morských (amonity, belemnity), ale aj suchozemských (dinosaury) živočíšnych druhov. Preživšie cicavce a vtáky využili voľný priestor a začali sa hromadne rozširovať na zemskom povrchu.
„Cicavce, ktoré prežili, sa zároveň diverzifikovali do všetkých nových ekologických medzier, ktoré sa otvorili po vyhynutí dinosaurov a iných druhov," dodáva vedec.
Fosílie cicavcov z ranných treťohôr sú veľmi vzácne a je ťažké ich použiť na interpretáciu preferencie biotopov zvierat. Vedci porovnávali informácie od žijúcich cicavcov s dostupnými fosíliami, aby pomohli poskytnúť ďalší kontext pre výsledky štúdie.